SON DAKİKA
Hava Durumu

3 Kırım türküsü TRT Repertuarına alındı!

Bağlama sanatçısı Celâl Yılmaz'ın, Kırım Tatar müzisyen Zahide Kumbasar'dan derlediği 3 Kırım Tatar türküsü TRT repertuarına girdi.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 15:30
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 18:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
3 Kırım türküsü TRT Repertuarına alındı!

Yedi Bölge Türk Halk Müziği Korosu kurucusu ve bağlama sanatçısı Celâl Yılmaz ile Emniyet eski Müdürü, Kırım Derneği İstanbul Şubesi ve Emel Kırım Vakfı Üyesi, Kırım Tatar müzisyen Zahide Kumbasar, yaşayan Kırım türkülerini başarılı çalışmalarıyla icra ediyor.

KIRIM TÜRKÜSÜ TRT REPERTUARINDA!

Bağlama sanatçısı Yılmaz'ın, Kırım Tatar müzisyen Kumbasar'dan derlediği 3 Kırım türküsü Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) repertuarına girdi. "Yüksek Minare", "Ay Anaylar Anaylar" ve "Kelse Bahsar Açsa Güller" isimli türkülerin notaları yıllar sonra TRT arşivine kaydedildi. Kırım Haber Ajansına (QHA) demeç veren Yılmaz, TRT repertuarında öğrencisi, Kırım Tatar sanatçı Yıldız Ayhan'ın kendi dilinde derlediği 3 Kırım Tatar türküsü bulunduğunu kaydetti. Yılmaz bununla birlikte TRT repertuarında 6 Kırım Tatar türküsü bulunduğunu söyledi.

Kırım Tatar türkülerinin notalarıyla birlikte TRT repertuarına eklenmesinin önemine vurgu yapan Yılmaz, bahse konu olan 3 Kırım türküsünün herkes tarafından rahatlıkla icra edilebileceğini dile getirdi.

Yılmaz, Kırım Tatarı olmayanlar için kelimelerin çevirisini de eklediklerini belirtti. Yılmaz, "Türkiye'de Kırım türküleri denetimden geçmiş değil, ben de Kırım kültürü için, Kırım Tatarlarına duyduğum saygı nedeniyle bu şekilde katkı sağladım." yorumunda bulundu.

"KIRIM TÜRKÜLERİNİN TRT REPERTUARINA EKLENMESİ TÜRK DÜNYASINA ÖNEMLİ BİR KATKI SAĞLAYACAK"

Öte yandan müzisyen Zahide Kumbasar ise QHA'ya yaptığı değerlendirmede, Rumeli ve Azerbaycan türkülerinin yanı sıra Kırım türkülerinin de TRT repertuarında yer alması gerektiğini ifade etti. Kumbasar, "Daha önce rahmetli Yıldız Ayhan ve Ahmet Gazi Ayhan'ın sayesinde TRT repertuarına 3 Kırım türküsü geçti. Dolayısıyla bu benim için çok gurur verici, çok sevindim" dedi. Kırım türküsü sayısının giderek çoğalması gerektiğine dikkat çeken Kumbasar, Kırım Tatarlarının ve Kırım kültürünün tanıtılması gerektiğinin altını çizdi. Kumbasar, "Kırım türkülerinin TRT repertuarına eklenmesi Türk dünyasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Biz öz Türk'üz. Dilimiz, kültürümüz, tarihimiz, özümüz bir. Bunun çok faydalı olacağına inanıyorum. Kırım'ı, Kırım Tatarlarını hatırlatmak lazım." ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.