SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'den Çin'e Uygur yaptırımı: 26 şirketin ürünlerine yasak!

ABD, Uygur Türklerini zorla çalıştırdığı gerekçesiyle Çin merkezli 26 şirketin ürettiği malların ülkeye girişini yasakladı.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 16:20
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 16:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD'den Çin'e Uygur yaptırımı: 26 şirketin ürünlerine yasak!

ABD, Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da uygulamakta olduğu soykırım, baskı ve asimilasyon politikalarına karşı somut adımlar atmaya devam ediyor. ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, “Uygurları Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası” (UFLPA) uyarınca, Doğu Türkistan'da üretim yapan Çin merkezli 26 tekstil şirketinin daha yasak listesine alındığı bildirildi.

SOYKIRIM VE İNSANLIĞA KARŞI SUÇLAR

Açıklamada, söz konusu şirketlerin ürettiği malların ABD’ye girişinin kısıtlanacağı belirtilerek, “Bu adımlar, ABD’nin tedarik zincirindeki ülkelerde zorla çalıştırma uygulamasını ortadan kaldırma ve Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygurlar ile diğer dini ve etnik azınlık gruplarına karşı devam eden soykırım ve insanlığa karşı suçlara ilişkin hesap verebilirliği teşvik etme taahhüdünün bir parçası olarak atılıyor.” ifadeleri kullanıldı.

ZORLA ÇALIŞTIRMAYA TOLERANS YOK

UFLPA’nın 2021 sonunda yasalaşmasından bu yana yasaklı şirket listesine 65 kuruluşun eklendiği kaydedilen açıklamada, bu şirketlerin giyim, tarım, plastik, kimyasallar, piller, ev aletleri, elektronik ve gıda katkı maddeleri gibi sektörlerde faaliyet gösterdiği bilgisi yer aldı.

Açıklamada ayrıca, ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas'ın bir değerlendirmesine yer verildi. Mayorkas, ülkenin tedarik zincirlerinde, zorla çalıştırmaya tolerans göstermeyeceklerini vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.