SON DAKİKA
Hava Durumu

Ankara'daki Türk-Kırgız İş Forumunda 8 memorandum imzalandı

Türkiye'nin başkenti Ankara'da düzenlenen Türk-Kırgız İş Forumunda 8 memorandum imzalandı

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2024 12:30
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 13:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ankara'daki Türk-Kırgız İş Forumunda 8 memorandum imzalandı

Türk-Kırgız Hükumetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 11. Dönem Toplantısı Türk-Kırgız İş Forumu Türkiye'nin başkenti Ankara'da 9 Şubat 2024 tarihinde düzenledi. 

TÜRKİYE VE KIRGIZİSTAN ARASINDAKİ İŞ VE YATIRIM İMKÂNLARI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğinde gerçekleşen foruma, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz ve Kırgızistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı Akylbek Caparov, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan TSO Başkanı Temir Sariev ve DEİK Başkanı Nail Olpak'ın yanısıra kamu kurum ve kuruluşları, farklı sektörlerde faaliyet gösteren iş insanlarının katıldı. İş forumunda iki ülke arasındaki iş ve yatırım imkânlarının değerlendirildi.

TÜRKİYE KIRGIZİSTAN'A EN FAZLA YATIRIM YAPAN BEŞ ÜLKE ARASINDA

Forumda konuşan Caparov, Türkiye'nin 2022 yılında toplam 341,6 milyon dolarlık yatırımla Kırgızistan ekonomisinin en büyük yatırımcısı haline geldiğini kaydetti. 2023 yılı dokuz aylık sonuçlarına göre Türkiye, Kırgızistan'a en fazla yatırım yapan beş ülke arasında yer aldı.

TÜRKİYE KIRGIZİSTAN İLİŞKİLERİ BÜYÜYOR

Yılmaz ise, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve iki ülke arasındaki ticaret cirosunu yeni bir seviyeye taşımayı hedeflediklerini aktardı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerde mesafeler alındığını, bunu daha yüksek seviyelere çıkarma arzusunda olduklarını bildirdi.

FORUMDA 8 İŞ BİRLİĞİ VE YATIRIM MEMORANDUM İMZALANDI

Forum sırasında, mal ihracat, potansiyel yatırımcıların aranması ve çekilmesi ve enerji, tarım ve işleme sanayi alanlarındaki işletmeler arasındaki diğer işbirliği konularının tartışıldığı ikili iş görüşmeler gerçekleştirildi. Yaklaşık 500 girişimcinin katıldığı Türk-Kırgız İş Forumunda 8 iş birliği ve yatırım projelerinin ortak uygulanmasına ilişkin protokol imzalandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.