SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'da bulunan AB misyonunun faaliyetlerine tepki gösterdi!

AB’nin Bakü Büyükelçisi Peter Mikhalko Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak Azerbaycan’ın, Ermenistan’da bulunan misyon konusundaki endişeleri bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 14:44
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 15:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'da bulunan AB misyonunun faaliyetlerine tepki gösterdi!

Avrupa Birliği'nin (AB) Bakü Büyükelçisi Peter Mikhalko, bugün Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Gerçekleşen toplantı sonrası bakanlık tarafından yapılan basın açıklamasında AB İzleme Misyonu'nun Ermenistan'daki faaliyetlerinin, başlangıçta varılan anlaşmaların aksine, ciddi kaygılara neden olduğu vurgulandı.  

“AZERBAYCAN'A KARŞI BİR PROPAGANDA ARACI”   

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, misyonun, bölgesel istikrar ve Azerbaycan ile Ermenistan arasında güven inşasına katkıda bulunulması yönündeki belirtilen hedeflerine aykırı olduğuna işaret ederek Azerbaycan'a karşı bir propaganda aracı olarak yaygın şekilde suiistimal edildiğini belirtti.  

Azerbaycan ve Ermenistan sınırında sukünetin hakim olduğu zamanda  "binoküler diplomasi" faaliyetlerinin ortaya çıktığına işaret edilen açıklamada “Misyonun esasen çeşitli Avrupalı ​​yetkililerin ve resmi olmayan heyetlerin sınır bölgelerine ziyaretlerinin organizasyonuna katkıda bulunan bir "binoküler diplomasi" ajanı haline geldiği AB tarafının dikkatine sunuldu. Bu tür ziyaretlerin istisnasız tümünün Azerbaycan'a karşı nefreti yaymak ve asılsız Azerbaycan düşmanlığını yaygınlaştırmak için kullanıldığı kaydedildi” ifadeleri yer aldı.

AZERBAYCAN’DAN AB’YE ÖNLEM ÇAĞRISI

Azerbaycan tarafından, Ermenistan topraklarında bulunan misyonun ilan edilen görev süresine uygun olarak tarafsız, sivil ve silahsız bir misyon olarak faaliyet göstermesini sağlaması, Azerbaycan'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı veya meşru güvenliğini etkileyen her türlü faaliyetten kaçınması konusunda AB’ye çağrıda bulunuldu.

AB, ERMENİSTAN'DAKİ SINIR GÖZLEM MİSYONUNU GENİŞLETİYOR

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 13 Kasım 2023 tarihinde Brüksel'de gündeminde Ermenistan-Azerbaycan ilişkileri konusunun da yer aldığı Dışişleri Konseyi toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunmuştu. Borrell, AB dışişleri bakanlarının Ermenistan'da konuşlandırılan sınır izleme misyonunun genişletilmesi ve  vize serbestisi tartışmalarının başlatılması önerisinin onayladığını kaydetmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.