SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış anlaşması sürecinde önemli adım

Ermenistan hükumeti, Azerbaycan'ın barış anlaşmasına ilişkin şartlarına yanıt verdi. Erivan, barış anlaşması noktasında olumlu bir tavır sergileyeceğini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 09.01.2024 11:08
Haber Güncellenme Tarihi: 09.01.2024 11:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış anlaşması sürecinde önemli adım

Ermenistan yönetimi, Azerbaycan'ın barış anlaşmasına ilişkin önerilerine yanıt verdi. Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, 8 Ocak 2023 tarihinde konuya ilişkin açıklama yaptı. Erivan yönetimi, bu süreçte olumlu bir dinamik olduğunu ifade etti.

Armen Grigoryan, özellikle sınır komisyonları toplantısı yapılması konusunda bir anlaşma olabileceğini dile getirdi. Grigoryan, "Şimdi Azerbaycan'ın cevabını bekliyoruz. Biz de dinamikleri olumlu değerlendiriyoruz ama sözlü müzakerelerde mutabakata vardığımız konular var ama barış anlaşması metninde gerileme gözlemledik. Barış anlaşmasının olumlu bir sonuç vermesini bekliyoruz. Bir an önce sonuçlansın. Müzakere masasında olanlar ve Ermenistan'ın sundukları, Ermenistan için güvenlik garantileri yaratıyor" dedi.

AZERBAYCAN DA İLERLEME KAYDEDİLDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Azerbaycan Cumhurbaşkan Yardımcısı Hikmet Hacıyev, geçen aylarda Ermenistan'la barış anlaşması metni üzerinde yapılan çalışmalarda önemli bir ilerleme kaydedildiğini söylemişti.

7 Aralık 2023 tarihinde Azerbaycan ve Ermenistan liderleri ortak bir bildiri imzalayarak; başta esir değişimi ve barış anlaşması olmak üzere ilişkilerin normalleştirilmesi ve barışın tesisi için atılacak adımlara ilişkin müzakerelere devam edeceklerini ilan etmişlerdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.