SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan-KKTC ilişkilerinde önemli adım!

Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti tarafından hayata geçirilen ve iki ülke arasındaki dostluk köprülerini güçlendirecek önemli bir proje olan Azerbaycan Kültür Merkezi 15 Mayıs 2024 tarihinde düzenlenecek resmî törenle Girne'de hizmete açılacak.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2024 10:45
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2024 10:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan-KKTC ilişkilerinde önemli adım!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 2012 yılından bu yana faaliyet gösteren ve iki ülke arasındaki kültürel ve insani bağları geliştirmeye katkıda bulunan Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyetinin öncülüğünde kurulan Azerbaycan Kültür Merkezi’nin açılış töreni, Girne'de 15 Mayıs Çarşamba günü saat 17.00’da gerçekleştirilecek.

Açılış törenine Azerbaycan-KKTC ve Türkiye-KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu milletvekillerinin yanı sıra KKTC, Türkiye ve Azerbaycan'dan çok sayıda davetlinin katılması bekleniyor.

Törende ayrıca, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 1993 ile 2003 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Haydar Aliyev’in büstünün açılışının ardından "Yüreğimizdeki Azerbaycan" isimli fotoğraf sergisi ve “Türkiye-Azerbaycan-KKTC İlişkilerinin Geleceği” konulu bir konferans düzenlenecek.

AZERBAYCAN VE KKTC İLİŞKİLERİ ADINA TARİHİ GELİŞME

Azerbaycan Kültür Merkezi’nin açılışı, Azerbaycan ve KKTC arasındaki dostluk ve iş birliğinin önemli bir kilometre taşı olacak. Merkez, iki ülke arasındaki kültürel yakınlaşmayı sağlayarak halkların birbirini daha iyi tanımasına katkıda bulunacak.

ZENGİN BİR KÜLTÜR MERKEZİ

Kıbrıs Gazetesi'nde yer alan habere göre, Azerbaycan Kültür Merkezi, ziyaretçilerine geniş yelpazede kültürel ve sanatsal imkanlar sunacak. Merkezin bünyesinde zengin bir kütüphane, resim atölyesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle kurulan Robotik Kodlama ve Araştırma Merkezi, Haydar Aliyev Mirasını Araştırma Merkezi, Azerbaycan Milli Danslar Derneği, Azerbaycan ve Türk dili eğitimi bölümü ve 300 kişilik açık hava etkinlik alanı ile aktivite alanları yer alıyor.

AZERBAYCAN MECLİSİNDE "AZERBAYCAN-KKTC PARLAMENTOLAR ARASI İLİŞKİLER ÇALIŞMA GRUBU" KURULDU

İki Türk devleti arasındaki ilişkiler bağlamında son önemli gelişme, Azerbaycan Milli Meclisinde "Azerbaycan-KKTC Parlamentolar Arası İlişkiler Çalışma Grubu" kurulması karar taslağının 5 Nisan 2024 tarihinde gerçekleşen oylamada kabul edilmesi olmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.