SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan, Türkiye ve Türkmenistan güçlerini birleştiriyor

Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki geliştirilen ekonomik girişimler için Türkmenistan'ın da katılması için Serdar Berdimuhamedov'a teklifte bulunulduğunu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2023 19:11
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2023 19:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan, Türkiye ve Türkmenistan güçlerini birleştiriyor

Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral, düzenlediği basın toplantısında Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov'un Türkiye'ye resmi ziyaretini ve iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Berdimuhamedov'un Türkiye ziyareti hakkında bilgi veren Oral, Türkmen liderin ziyaretine Türkiye'nin çok büyük önem verdiğini ve Berdimuhamedov'un en üst derecede ağırlandığını söyledi.

TÜRKİYE-TÜRKMENİSTAN TİCARET HACMİ 4 YILDA 3 KAT ARTTI

Büyükelçi Oral, "Son 4 yıllık sürede Türkmenistan ile ikili ticaret hacmimiz 3 kat artış gösterdi. Geçen yılı 2.1 milyar dolarla tamamladık. 2023 yılında bu seviyeyi ilk dokuz ayda yakaladık. Yani bu şu demek, bizim bu seneki ikili ticaret hacmi beklentimizin, 3 milyar dolara yaklaşacağını düşünüyoruz." dedi.

Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ikili ticaret hacminin özellikle son yıllarda çok ciddi ivme yakaladığını aktaran Oral, 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine en kısa sürede ulaşmayı daha sonra bunu ikiye katlamayı hedeflediklerini söyledi.

Aşkabat'ta 6-8 Aralık'ta Türk ihraç ürünleri fuarının yapılacağını hatırlatan Oral, Berdimuhamedov'un teklifiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın Türkiye-Türkmenistan Hükümetlerarası Ekonomik Komisyon (HEK) toplantısına katılacağı ve toplantının Aşkabat'ta gerçekleştirileceği bilgisini verdi.

TÜRKİYE TEKLİF ETTİ: 3 ÜLKE GÜCÜNÜ BİRLEŞTİRİYOR!

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki araştırma ve geliştirme koridoruna Türkmenistan'ın da katılması için Devlet Başkanı Berdimuhamedov'a teklifte bulunulduğunu belirten Oral, "Bu 3 kardeş ülke arasındaki, özellikle yüksek teknoloji alanındaki araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin, bu konudaki işbirliğinin geliştirilmesine ciddi katkı yapacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

Berdimuhamedov'un ziyaretinin Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yıldönümünde gerçekleşmesinin güzel ve sembolik bir anlam ifade ettiğini dile getiren Oral, "Çünkü biz Cumhuriyetimizi, tüm Türk dünyasının, tüm dünyadaki özgürlük, demokrasi aşkıyla yaşayan halkların kutladığı büyük bir gelişme olarak kabul ediyoruz." ifadesini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.