SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan ve Moldova’dan işbirliği anlaşması

Azerbaycan İhracat ve Yatırım Teşvik Ajansı ile Moldova Yatırım Ajansı arasında 7 Aralık 2023 tarihinde işbirliği anlaşması imzalandı.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2023 17:30
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2023 17:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan ve Moldova’dan işbirliği anlaşması

Azerbaycan-Moldova ekonomik işbirliğine ilişkin hükûmetlerarası ortak komisyonun 5. toplantısı Kişinev'de yapıldı. Toplantının ardından onaylanan protokol kapsamında iki ülke arasında küçük ve orta ölçekli girişimciliğin desteklenmesi, tarım ve gıda güvenliği, enerji, ulaştırma, bilimsel-teknik, insani, sosyal, sağlık, çevre ve turizm alanlarında ikili işbirliğinin geliştirilmesi öngörülüyor.

Azerbaycan ve Moldova arasında gerçekleşen anlaşmada yabancı yatırımların petrol dışı sektörlere çekilmesi ve petrol dışı ürünlerin ihracatının teşvik edilmesi yönünde karşılıklı işbirliğinin genişletilmesine dikkat çekildi. Bir sonraki Azerbaycan-Moldova ekonomik işbirliğine ilişkin hükûmetlerarası ortak komisyonun 6. oturumu 2024 yılında Bakü'de yapılacak.

MOLDOVA, TÜRKİYE İLE DOĞAL GAZ ANLAŞMASI İMZALAMIŞTI

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketleri (BOTAŞ) tarafından 2023 yılının eylül ayında yapılan açıklamada Enerji Yüzyılı vizyonu ile Türkiye'nin çeşitli ülkelere doğal gaz ihracatı yapacağı belirtilmişti. BOTAŞ, Moldova şirketi ile East Gas Energy Trading ile anlaşma imzalandığını duyurmuştu.

Açıklamada, "BOTAŞ, ülkemizi doğal gaz ticaret merkezi konumuna ulaştırma hedefi kapsamında, 'Türkiye'nin ve Avrupa'nın Enerjisi' ünvanıyla doğal gaz ihracatı gerçekleştirdiği ülkeler listesine yeni bir Avrupa ülkesini daha ekledi. Bu kapsamda BOTAŞ, bölgede ve özellikle Moldova enerji piyasasında aktif rol oynayan East Gas Energy Trading şirketi ile doğal gaz ihracatı anlaşmasına imza attı" bilgisini vermişti. Anlaşma kapsamında Türkiye, 1 Ekim 2023 itibariyle Moldova'ya günlük 2 metreküp doğal gaz ihraç ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.