SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin esaretindeki Uygur Türkü Antropolog Rahile Davut!

Uygur Türkü Antropolog Prof. Dr. Rahile Davut, Doğu Türkistan'daki saha çalışmaları sözde "bölücülük" suçlaması ile Çin hükumeti tarafından müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Davut hala Çin hapishanelerinde tutsak.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2024 13:10
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 15:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin esaretindeki Uygur Türkü Antropolog Rahile Davut!

Çin Komünist Partisi (ÇKP) lideri Şi Cinping yönetimindeki Çin hukümeti, soykırım politikasını bir kez daha dünyaya acı bir şekilde gösteriyor. Doğu Türkistan’daki Türk varlığını silmek için insanlık suçu işleyen Çin, Doğu Türkistan'da, Çin'de hatta dünyada ün kazanmış bir halkbilimci ve antropolog Uygur Türkü Antropolog Prof. Dr. Rahile Davut'u müebbet hapis cezasına çarptırdı. Davut hala Çin hapishanelerinde tutsak durumda.

Ömrünü Uygur Türklerinin tarihi serüvenine adayan Antropolog Prof. Dr. Rahile Davut, sözde "devletin güvenliğini tehlikeye sokma" suçundan 2018 yılında yargılanmış ve hapis cezasına çarptırılmıştı. Davut'un karara ilişkin itirazına sözde Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Mahkemesi tarafından ret yanıtı geldi. Bunun üzerine Davut hakkında alınan müebbet hapis cezası kararı onandı.

Rahile Dawut honored with Courage to Think Award | Scholars at Risk

KIZI POLAT'TAN ÇİN'E ÇAĞRI

Yıllardır annesi Rahile Davut'a ulaşamayan kızı Akide Polat acısını şöyle dile getirmişti:

"Annem için her gün endişeleniyorum. Masum annemin hayatını hapishanede geçirmek zorunda kalacağı düşüncesi dayanılmaz acı veriyor. Çin, merhametini göster ve masum annemi serbest bırak"

"DAVUT'UN HAPİS CEZASI UYGUR HALKI İÇİN BÜYÜK BİR KAYIPTIR"

Çin'in Uygur Türklerine yönelik soykırım politikasını gündenimden düşürmeyen Diu Hua Vakfı Genel Müdürü John Kamm, "Profesör Rahile Davut'un ömür boyu hapis cezasına çarptırılması acımasız bir trajedi, Uygur halkı ve akademik özgürlüğe değer veren herkes için büyük bir kayıptır. Onun derhal serbest bırakılması ve güvenli bir şekilde ailesine geri dönmesi çağrısında bulunuyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca, edinilen bilgiye göre 57 yaşındaki Davut'un yıllardır araştırdığı 1000 yıllık tarihi kente, gözaltı kararından sonra Pekin yönetimi tarafından bulldozer gönderilmişti.

Resim    Resim

RAHİLE DAVUT KİMDİR?

Uygur Türkü Antropolog Rahile Davut kendi alanında yaptığı çalışmalarla akademide önemli bir yer edinmişti. Doğu Türkistan'ın yapısı, tarihi serüveni, Uygur Türklerinin folkloru ve kültürü ile ilgili başarılı çalışmaları ÇKP tarafından "tehlike potansiyeli" taşıdı. sözde Xinjiang Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi'nde öğretmenlik yapan Davut, ilk olarak 2007 yılında Etnik Azınlıklar Araştırma Merkezini kurdu. Davut, son teknolojiyle saha çalışmaları yapıyordu. 

Harvard Üniversitesi, Cornell Üniversitesi ve British Columbia Üniversitesi'nde dersler veren 57 yaşındaki Davut aynı zamanda Pensilvanya Üniversitesi, Washington Üniversitesi, Indiana Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi'nde misafir olarak öğretim görevlisi oldu. Davut ayrıca çok sayıda kitap ve makale yayımladı. İlk olarak 2016 yılında gözaltına alınan Davut'un serbest bırakılması için pek çok kurum ve kuruluş Çin hükumetine çağrıda bulundu. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.