SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin İstanbul Başkonsolosu Uygur Soykırımını savundu!

Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Doğu Türkistan'daki soykırımı savundu.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2024 15:10
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 16:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin İstanbul Başkonsolosu Uygur Soykırımını savundu!

Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Doğu Türkistan'da inşa ettikleri kampları küstahça savundu. Başkonsolos Cui Wei, Uygur sokyırımını savunarak,  "Onların beyinleri hastalıklı. Biz de kurduğumuz okullarda gönüllü olarak tedavi ediyoruz" ifadelerini kullandı.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ GERÇEKLER

Geçen aylarda tamamen Çin'in kontrolü ve izin verdiği yerleri ziyaret eden Avustralya'nın dünyaca ünlü televizyon kanalı ABC ekibi, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) yıllar süren acımasız baskısının ardından Doğu Türkistan'ı bir turizm noktasına dönüştürmeye çalıştığını aktarmıştı. ABC'nin 30 Eylül 2023 tarihinde yayımladığı özel raporunda, Çin'in baskıları neticesinde Doğu Türkistan'ın dünyadan izole edildiği bildirilmişti.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA SOYKIRIM YAŞANIYOR!

Çin Halk Cumhuriyeti hükumetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da bir halk topyekûn soykırıma uğradı ve bugün halen uğramaya devam ediyor. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler, bu baskının kurbanı oluyor. Doğu Türkistan’da soykırıma varan ağır insan hakları ihlalleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.