SON DAKİKA
Hava Durumu

DEB Partisi köy mitinglerine başladı!

Batı Trakya Türk azınlığının haklarını savunan DEB Partisi, Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde köy mitinglerine başladı. İlk miting 28 Mayıs Salı akşamı Rodop ilinin Yahyabeyli köyünde yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 20:38
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 20:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
DEB Partisi köy mitinglerine başladı!

Yunanistan’da 9 Haziran 2024 tarihinde Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri yapılacak. Siyasi parti listelerinin yarışacağı ve seçmenlerin doğrudan adaylara da oy verebileceği AP seçimlerinde Yunanistan’ın AP’deki 21 sandalyesinin yeni sahipleri belirlenecek.

Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının ilk ve tek siyasi partisi olma hüviyetini taşıyan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi de yaklaşan seçimler öncesinde köy mitingleri tertip etmeye başladı.

Batı Trakya'da faaliyet gösteren çevrim içi haber sayfası Birlik Gazetesinin haberine göre, DEB Partisinin ilk mitingi 28 Mayıs 2024 tarihinde Rodop ilinin Yahyabeyli köyünde yapıldı.

"BİZLERİ BU TOPRAKLARDA AZALTMAK İÇİN HER YÖNTEMİ DENEDİLER"

Mitingte halka seslenen DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, “Yunanistan’da azınlık olmanın bedeli çok ağır. Bu ülkeye uluslararası bir antlaşma ile emanet edildiğimiz ve vatandaşlık bağı ile bağlandığımız günden bugüne kocaman bir asrı devirdik.” diyerek konuşmasına başladı.

Azınlığa karşı güvensizlik politikaları sebebiyle, bölgedeki nüfus dengesinin değiştirilmeye çalışıldığını vurgulayan Genel Başkan Asafoğlu, “Bu sebeple süreç içinde ekonomik yapıyı çökertmek için değişik bahanelerle topraklarımız orantısız istimlak edildi. Şimdi bir çoğu atıl tutuluyor ve bir türlü gerçek sahiplerine iade edilmiyor. Niyet okuyarak vatandaşlık kanunun 19. maddesi ile 60.000 insanımızın vatandaşlığına son verdiler. İnsanımıza acımasızca büyük bir mağduriyet yaşattılar. Kısacası bizleri bu topraklarda azaltmak için her yöntemi denediler.” şeklinde konuştu.

"VATANDAŞLIK HAKLARIMIZI DAHİ YILLARCA GASP ETTİLER"

AB tarafından tarıma verilen destek primlerinden Türk azınlığın adil bir şekilde payına düşeni alamadığını kaydeden Asafoğlu, “Nihayetinde bölgemizi Avrupa’nın ve Yunanistan’ın en fakir bölgesi yaparak gençlerimizin göç etmesini sağladılar. Böylece demografik yapıyı değiştirme konusunda ciddi bir yol aldılar. Vatandaşlık haklarımızı dahi yıllarca gasp ettiler. İnşaat izni bir tarafa tamirat izninden, traktör ehliyetinden, Yunanistan Üniversitelerinden ve memuriyet alanlarından bizler hep mahrum edildik. Vatandaşlık haklarımıza riayet etmeyenler, antlaşma ile garanti altına alına azınlık haklarımıza da musallat oldular.” dedi.

"DÜN TÜRK’TÜK BUGÜN TÜRK’ÜZ YARIN DA TÜRK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Azınlık eğitiminde yaşanan sorunlara da değinen Asafoğlu, özellikle kapatılan Türk Azınlık ilkokulları ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“1967 Cunta Yönetimiyle başlayan hak kayıplarımız demokrasiye geçmemize rağmen hep devam etti. Özerk olan okullarımızı bir bir çocuk azlığı bahanesiyle güya geçici kapattılar. Ancak bir daha hiç açmadılar. Okullarımızı 307’den 90’a düşürdüler. Vakıflarımızın idaresini elimizden aldılar. Seçtiğimiz Müftüleri tanımadılar, korsan diye alay ettiler, müftülüğün yetkilerini ve işlevini bitirdiler. Kimliğimizi inkar etmek için tarihi derneklerimizi kapattılar. Bu konuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin lehimize verdiği kararları uygulamadılar. Sanki tabelayı indirmekle ve bir daha yerine takmamakla bizim kimliğimizi yok edecekler. Kimse bizim kimliğimiz hususunda karar veremez. Bu yetkiyi kimseye tanımıyoruz. Karar merci sadece ve sadece biziz. Biz de diyoruz ki, dün Türk’tük bugün Türk’üz yarın da Türk olmaya devam edeceğiz.”

"BİZİM SESİMİZ BATI TRAKYA MÜSLÜMAN TÜRKLERİNİN SESİDİR"

Seçim sisteminde uygulanan yüzde 3 baraj konusuyla ilgili olarak bunun antidemokratik bir uygulama olduğunu belirten Asafoğlu, “Bizim sesimizi kesmek ve ulusal parlamentoya girmemizi engellemek için antidemokratik %3’lük baraj koydular. Artık sesimizi duyurmak için parlamentoya giremesek de DEB Partisini Avrupa kuruluşlarına üye yaparak sesimizi her tarafta duyuruyoruz. Buradan sesleniyoruz; bizim sesimize kulak verin, çünkü bizim sesimiz Batı Trakya Müslüman Türklerinin sesidir. Bu ses aynı zamanda bizim gibi olan tüm azınlıkların, hakları yenmiş mağduriyet yaşayan tüm insanların sesidir. Kısacası bu ses Filistin de dâhil olmak üzere tüm mazlumların sesidir. Şimdi bize neden seçime girdiğimizi soruyorlar. Şimdiye kadar saydığım bize yapılan tüm haksızlıkların duyulması ve gasp edilen haklarımız için giriyoruz. Yok sayılan kimliğimize karşın ‘Biz Buradayız’ demek için giriyoruz. DEB Partisi olarak bu sesi bu kadar gür yükseltmemize vesile olan atalarımızdır.” ifadelerini kullandı.

DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu'nun konuşması sonrasında, mitingin son bölümünde AP milletvekili adayları kürsüye gelerek birer selamlama konuşması yaptı ve seçmenlere sandığa gitme çağrısında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.