SON DAKİKA
Hava Durumu

Erşat Salihi: Suikasta sessiz kalmayacağız, en sert şekilde cevap verebilecek güce sahibiz!

Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Kerkük'te eski ITC yetkilisi Ahmet Tahir'in uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin "Sessiz kalmayacağız. Buna en sert şekilde cevap verebilecek güce sahibiz." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2023 11:52
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2023 11:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Erşat Salihi: Suikasta sessiz kalmayacağız, en sert şekilde cevap verebilecek güce sahibiz!

Eski Irak Türkmen Cephesi (ITC) Güvenlik Dairesi Müdürü Ahmet Tahir İsmail, 3 Mart 2023 tarihinde Kerkük'te arabasına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti. Suikastın, Sincar'da köşeye sıkışan PKK mensuplarınca işlendiği öngörülüyor. Öte yandan son zamanlarda bölgede, Türkmeneli bayrağına yönelik eylemler, 2 Mart'ta geri adım atılan Türkçe yasağı, söz konusu cinayetin, Kerkük'te intikam amaçlı yeni cinayetlerin ve saldırıların sinyalleri olarak değerlendiriliyor.

Eski Irak Türkmen Cephesi Güvenlik Dairesi Müdürü Ahmet Tahir İsmail'in suikast sonucu hayatını kaybetmesinin ardından ITC başta olmak üzere Türkiye Dışişleri Bakanlığından da kınama ve tepkiler gecikmedi.

TÜRKİYE: HAİN TERÖR SALDIRISINI KINIYORUZ!

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Irak Türkmen Cephesi eski yetkililerinden Ahmet Tahir'in bombalı saldırı ile öldürülmesine ilişkin açıklama yaptı.

Büyükelçi Bilgiç, "Irak Türkmen Cephesi’nin Güvenlik Dairesi eski sorumlularından Ahmet Tahir’in bugün (3 Mart) Kerkük’te uğradığı suikast sonucu hayatını kaybettiğini derin üzüntüyle öğrendik. Bu hain terör saldırısını kınıyoruz. Bu terör eylemi, Irak’ın kurucu ve asli unsuru olan Türkmenlerin huzuruna ve güvenliğine kastettiği gibi, Irak’ın istikrarını da hedef almaktadır. Irak makamlarının, saldırının faillerini ivedilikle tespit ederek yargı önüne çıkarmalarını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

ERŞAT SALİHİ: IRAK TÜRKLERİ BÖLGEDE YAŞAYAMIYOR!

Kerkük Milletvekili Erşat Salihi söz konusu suikast ile ilgili olay günü yaptığı açıklamada "Irak Türkmen Cephesi eski güvenlik amiri Ahmet Tahir’in şehadeti bizi derinden üzmüştür. Cephemizin kadrolarının teröristlerce hedef alınması, Irak Türklerinin bu bölgede rahat yaşayamadığının göstergesidir" dedi.

"SUİKASTI PKK YAPTI"

Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, suikastın ardından bir tepkiyi daha dile getirdi. Erşat Salihi 4 Mart'ta Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadelere dikkat çekti:

"Terör örgütü PKK’nın Türkmeneli bölgemizde genel, Kerkük şehrimizde de özel olarak faaliyetleri giderek artıyor. Geçtiğimiz günlerde teröristbaşı Öcalan’ın fotoğrafı, Kerkük şehir merkezinde asıldı. Dün gerçekleşen suikast eyleminin arkasında PKK terör örgütü bulunuyor.
Elimizde, terör örgütü PKK’nın Kerkük’te gerçekleştirdiği eylemler hakkında istihbarat bilgileri var.

"KERKÜK'TEKİ SUİKASTA IRAK HÜKUMETİ SESSİZ KALDI!"

PKK’lıların Kerkük şehir merkezine rahatça girmesine yardımcı olan siyasi partiler bulunuyor. PKK, Sincar ve Mahmur’daki çekişmelerini Kerkük’e taşımak gayesindedir. Dün gerçekleşen alçak suikast eylemine, Irak hükumeti tamamen sessiz kalmıştır.
Irak hükumeti, kamuoyu önünde ciddi bir duruş sergilerse eğer, bu alçak saldırının failleri, bir haftanın içerisinde ortaya çıkar.

"IRAK HÜKUMETİ TÜRKMENLERİ KORUMAK ZORUNDADIR"

Her Türkmen vatandaşı, bu alçak teröristlerin hedefindedir. Irak hükumeti Türkmenleri korumak zorundadır. Dün gerçekleşen suikast saldırısının ardından sessiz kalmayacağız. Buna en sert şekilde cevap verebilecek güce sahibiz.
Türkmeneli, bizimdir. Kerkük, bizimdir.

"PKK BÖLGEDEN DEF EDİLMELİDİR"

Erşat Salihi ayrıca "Terör örgütü PKK, bugün Türkmenleri katlediyorken, yarın da çocuklarımızı uyuşturucu ile zehirler. İnsanlık için tehlikeli olan bu örgütün, IŞİD’ten hiçbir farkı yoktur. PKK terör örgütü, bu bölgeden def edilmelidir." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.