SON DAKİKA
Hava Durumu

Ersin Tatar: İngiltere, Kıbrıs siyasetini gözden geçirmelidir

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Londra merkezli Talk Tv’de katıldığı programda garantör ülke İngiltere’nin Kıbrıs siyasetini gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2023 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 11:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ersin Tatar: İngiltere, Kıbrıs siyasetini gözden geçirmelidir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Londra merkezli Talk Tv’de programa katıldı. Kıbrıs Türk halkının mücadelesini anlattığı programda Cumhurbaşkanı Tatar, üç garantör ülkeden birisi olan İngiltere’nin Kıbrıs siyasetini gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı.

"İNGİLTERE TARAFLARA EŞİT DAVRANMALI"

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İngiltere’nin, Kıbrıs gerçeklerini çok iyi bildiğini ifade ederek, artık Kıbrıs Türk halkının direk uçuş ve diğer beklentilerine cevap vermesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıs tarihini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere’nin adada garantör ülke olduğunu ve taraflara eşit davranması gerektiğini işaret etti.

"KIBRIS TÜRK HALKININ EN BÜYÜK ŞANSI TÜRKİYE"

Kıbrıs Türk halkının en büyük şansının garantör ülke anavatan Türkiye Cumhuriyeti olduğunu, her alanda yanında olduğunu, güvenlik ve huzurunu sağladığını işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere’nin de Kıbrıs gerçeklerini artık görmezden gelemeyeceğini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin garantisinden asla vazgeçmeyeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin bugün 40. Kuruluş yıldönümünde, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle bölgede, güçlü kurumsal yapısıyla bir Türk devleti olarak yer aldığını kaydetti.

"KIBRIS’TA İKİ DEVLET HER ALANDA İŞBİRLİĞİ YAPILABİLİR"

Garantör ülke İngiltere’nin Kıbrıs Türk halkına karşı sorumlulukları olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, taraflara eşit davranması ve atması gereken adımları artık atması gerektiğini belirtti.

Kıbrıs’ta iki devlet arasında enerji başta olmak üzere her alanda işbirliği yapılabileceğini işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs ve bölge için iki devlete dayalı çözümün en adil, sürdürülebilir ve doğru çözüm şekli olduğunu söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.