SON DAKİKA
Hava Durumu

Galatasaray’ın kaptanından Çin’e tokat gibi cevap!

Türkiye'nin ünlü futbol takımı Galatasaray’ın kaptanı Kerem Atatürkoğlu'ndan Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei'a tokat gibi cevap.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2024 14:15
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 15:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Galatasaray’ın kaptanından Çin’e tokat gibi cevap!

Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Doğu Türkistan'daki toplama kamplarını savunarak, "Beyinleri hastalıklı, tedavi ediyoruz” ifadelerini kullandı. Türkiye'nin ünlü futbol takımı Galatasaray’ın kaptanı Kerem Atatürkoğlu ise Çin İstanbul Başkonsolosuna cevap verdi.

"HASTALIKLI OLAN SOYKIRIMCI ZİHNİYET"

Atatürkoğlu konuya ilişkin 10 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamada Başkonsolos Cui Wei'e sert tepki gösterdi.  Atatürkoğlu, "Hastalıklı olan onların beyinleri değil; hastalıklı olan, insanları ailelerinden zorla koparıp toplama kamplarına götüren soykırımcı zihniyet" ifadelerini kullandı.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ GERÇEKLER

Geçen aylarda tamamen Çin'in kontrolü ve izin verdiği yerleri ziyaret eden Avustralya'nın dünyaca ünlü televizyon kanalı ABC ekibi, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) yıllar süren acımasız baskısının ardından Doğu Türkistan'ı bir turizm noktasına dönüştürmeye çalıştığını aktarmıştı. ABC'nin 30 Eylül 2023 tarihinde yayımladığı özel raporunda, Çin'in baskıları neticesinde Doğu Türkistan'ın dünyadan izole edildiği bildirilmişti.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA SOYKIRIM YAŞANIYOR!

Çin Halk Cumhuriyeti hükumetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da bir halk topyekûn soykırıma uğradı ve bugün halen uğramaya devam ediyor. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler, bu baskının kurbanı oluyor. Doğu Türkistan’da soykırıma varan ağır insan hakları ihlalleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.