SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Kore'de 8 ciltlik "Türk Beşeri Bilimleri Ansiklopedisi" basıldı

Güney Kore Dongduk Üniversitesi bünyesindeki Avrasya Türk Ülkeleri Enstitüsü tarafından 6 senelik çalışma ile 8 ciltlik "Türk Beşeri Bilimleri Ansiklopedisi" yayımlandı.

Haber Giriş Tarihi: 08.01.2024 19:31
Haber Güncellenme Tarihi: 08.01.2024 20:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Güney Kore'de 8 ciltlik "Türk Beşeri Bilimleri Ansiklopedisi" basıldı

Güney Kore Dongduk Üniversitesi bünyesindeki Avrasya Türk Ülkeleri Enstitüsü, Kore Ulusal Araştırma Vakfının desteğiyle 6 senelik saha çalışması sonucunda 8 ciltlik dev bir eser niteliğindeki ansiklopedi hazırladı.

ANSİKLOPEDİNİN OLUŞMASINDA 21 "ARAŞTIRMACI YAZAR" YER ALDI

Kore Ulusal Araştırma Vakfının mali desteğiyle 2018-2023 yıllarında uygulanan temel bir araştırma projesinin meyvesi olan 8 ciltlik ansiklopedinin oluşmasında, alanında uzman 21 araştırmacı yazar yer aldı. Projenin danışmanlığını ise Güney Kore'de bulunan Avrasya Türk Ülkeleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Eunkyung Oh üstlendi.

TÜRK DÜNYASI ENİNE BOYUNA İNCELENDİ

Eser; Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan’ın yanı sıra Rusya Federasyonu’nun Tataristan, Başkurdistan, Altay, Hakasya, Tuva ve Saha Cumhuriyeti ile Doğu Türkistan'a dair bilgiler içerdi. “Türk Beşeri Bilimleri Ansiklopedisi” eserinin giriş bölümünde; dil, edebiyat, tarih, sanat, coğrafya, folklor ve dini yaşantısına kadar tüm beşeri bilimleri kapsayan bilgiler yer aldı. Kore dilinde hazırlanan ansiklopedi, iki binin üzerinde başlık içeriyor. Toplamda 4 bin 500 sayfadan oluşan kitap 8 cilt olarak yayımlandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.