SON DAKİKA
Hava Durumu

Hulusi Akar: Kıbrıs meselesi bizim millî davamızdır

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Millî Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar’ı kabul etti.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 10:20
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 12:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hulusi Akar: Kıbrıs meselesi bizim millî davamızdır

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Hulusi Akar başkanlığındaki TBMM Savunma Komisyonu 5 Şubat'ta kabul etti. Akar ziyarette yaptığı açıklamasında “Kıbrıs meselesi bizim millî davamız, millî meselemizdir. Burada bizim hiç ayrımız gayrımız yok. Biz elbirliğiyle, güç birliğiyle buradaki Kıbrıslı kardeşlerimizle bir ve beraber tek yürek, tek yumruk olarak Türkiye ile beraber çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

"MİLLΠMENFAATLERDEN GERİ ADIM ATMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen heyetin ziyaretini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Tatar, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de güçlü ve aynı zamanda garantör bir devlet olduğunu vurgulayarak savunma sanayisindeki başarılarına işaret etti.

"MİLLΠMENFAATLERDEN GERİ ADIM ATMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL"

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, görüşmede yaptığı açıklamada, Rumlar ile anlaşmanın ancak iki devletin iş birliği şeklinde olacağını ifade ederek "Millî menfaatlerden geri adım atmamız söz konusu değil" dedi.

Tatar, son 3 yıldır egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü temelli politika yürüttüklerine dikkat çekti. Türkiye'nin garantörlüğünde egemen eşitlik bağlamında iki devletin iş birliği ile bir anlaşma olabilmesinin, Türk askerinin caydırıcı güç olarak KKTC'de bulunmasının ve sürdürülmesinin millî menfaatlerin gereği olduğunu söyledi. 

TBMM MİLLΠSAVUNMA KOMİSYONU, KKTC'DE TEMASLARDA BULUNDU     

KKTC’ye resmi ziyaretlerde bulunmak üzere giden Hulusi Akar Başkanlığındaki TBMM Millî Savunma Komisyonu, 4 Şubat'ta Kapalı Maraş bölgesinde incelemelerde bulunmuştu. Akar, KKTC’nin bugünlere kolay gelmediğini ve birçok Mehmetçik ve Kıbrıslı Mücahit'in şehit olduğuna işaret ederek şehitlere rahmet, bölgede görev yapan askerlere başarılar dilemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.