SON DAKİKA
Hava Durumu

İlk defa Kazak bir diplomat BM Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi'nde yer aldı

Kazak diplomat Madina Dzharbusynova, New York'taki BM genel merkezinde taraf devletlerin 23. toplantısında BM Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi'ne (CEDAW) seçildi.

Haber Giriş Tarihi: 09.06.2024 11:22
Haber Güncellenme Tarihi: 09.06.2024 13:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İlk defa Kazak bir diplomat BM Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi'nde yer aldı

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, 7 Haziran 2024 tarihinde Kazak diplomat Madina Dzharbusynova’nın Birleşmiş Milletler (BM) Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi'ne (CEDAW) seçildiğini duyurdu.

Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi'nin (CEDAW) 2025-2028 dönemi üye seçimleri, BM Sözleşmesi'ne Taraf Devletler 23. Toplantısı çerçevesinde Birleşmiş Milletler genel merkezinde gerçekleştirildi.

İLK DEFA TÜRKİSTAN’DAN BİR ÜLKE CEDAW’DA YERİNİ ALDI

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Tanınmış bir Kazak diplomat olan Madina Dzharbusynova, ilk kez Kazakistan'dan aday olarak CEDAW'a seçildi. Bu çok önemli bir olay. Çünkü bundan önce hiçbir Orta Asya ülkesi BM'nin bu önemli organında temsil edilmiyordu.” ifadeleri yer aldı.

KAZAKİSTAN CİNSİYET EŞİTLİĞİ ENDEKSİNDE İLERLEME KAYDETTİ 

Kazakistan, 146 ülke arasındaki toplumsal cinsiyet eşitliğini değerlendirmek amacıyla geliştirilen 2023 Küresel Cinsiyet Uçurumu Endeksi'nde 62. sırada yer aldı.

Kazakistan'ın yanı sıra 20 devletin temsilcileri CEDAW'da 11 sandalye için başvuruda bulundu. Bu aday ülkeler arasında Umman, İsviçre, Lübnan, Hollanda, Guatemala, Andorra, Avustralya, Nepal, Gürcistan, Şili, Barbados, ÇHC, Zimbabve, Burundi, Kamerun, Mozambik, Kuzey Makedonya, Uruguay, Büyük Britanya İngiltere ve Togo yer aldı.  

KADINLARA KARŞI AYRIMCILIĞIN ÖNLENMESİ KOMİTESİ

Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi (CEDAW), Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesine Taraf Devletlerin yükümlülüklerinin uygulanmasını izleyen bağımsız uzmanlardan oluşan bir organdır. Kazakistan bu sözleşmeye 1998 yılında katılmıştır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.