SON DAKİKA
Hava Durumu

Irak hükûmetinden kritik karar: Türkçe eğitim talepleri onaylandı

Irak Başbakanı Muhammed Şii El Sudan, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Hasan Turan'ın Türkçe eğitim konusunda kapsamlı talebini kabul etti.

Haber Giriş Tarihi: 29.01.2024 10:16
Haber Güncellenme Tarihi: 29.01.2024 12:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Irak hükûmetinden kritik karar: Türkçe eğitim talepleri onaylandı

Irak Türkmenleri; dilini, dinini ve kimliğini korumak için verdiği mücadeleyi bir kez daha kazandı. Bölgede yaşayan Kürtlerin ve Arapların baskısı altında kalan Türkmenler, her şeye rağmen Türkçe konuşmaktan geri durmuyor. Bu kapsamda resmiyette Türkçe kullanabilen Türkmenlerin yaşadığı bölgede Türkçe tabelalar da meşru oldu. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Hasan Turan, yeterli derecede Türkçe eğitim alamayan Türkmenler için talepte bulundu. 

IRAK HÜKÛMETİNDEN DESTEKLEYİCİ ADIM

Irak Başbakanı Muhammed Şii El Sudani, ağırlıklı olarak Türkmenlerin yaşadığı bölgelerde Türkçe eğitimin teknik ve idarî yönlerinin iyileştirilmesi yönündeki talebini 26 Ocak'ta onayladı.

ITC'den yapılan açıklamada, Irak hükûmetinin Türkçe eğitim veren öğretmen eksikliğini kapatmasını da içeren tüm sorunları çözmek için acil adımlar atıldığı belirtildi. Buna göre kitapların devlet tarafından basılmasına, sınav sorularının diğer dillerdekilerle aynı olmasına ve Türkçe eğitim alan öğrencilerin uzaktan eğitime katılmasına izin verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.