SON DAKİKA
Hava Durumu

İran Uygur Türkü Tursun'u ölüme gönderdi!

QHA ekibinin yerel kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, İran yönetimi Uygur Türkü Ubulhaşim Tursun'u, Tahran'daki havaalanında gözaltına alarak Çin'e iade etti.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 13:20
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 13:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İran Uygur Türkü Tursun'u ölüme gönderdi!

Çin, Doğu Türkistanlıları yurtışında da rahat bırakmıyor. Orta Doğu ülkelerindeki ekonomik gücünü kullanarak bu ülkelerde bulunanan Uygur Türklerinin Çin'e iadesini istiyor. Bu doğrultuda İran yönetiminin Uygur Türkü Ubulhaşim Tursun'u Çin'e iade ettiği öğrenildi.

İRAN'IN ÇİN'E İADE ETTİĞİ UYGUR TÜRKÜNE 15 YIL HAPİSCEZASI

QHA ekibinin yerel kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, Tursun'un Mart 2018 İran İmam Hümeyni Havalimanı'nda gözaltına alındığı ve daha sonra Çin’e gönderildiği ortaya çıktı. Ayrıca Tursun'a hiç bir suçlama olmaksızın 15 yıl haps cezası verildiği ve Doğu Türkistan'ın Yarkent şehrindeki bir cezaevinde olduğu öğrenildi.

Türkiye'de bulunan Uygur diasporasından yetkililer, Doğu Türkistanlı Tursun'un bulunduğu cezaevinden çıkamayacağını ve ölüme terkedileceğini tahmin ettiklerini kaydetti.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ GERÇEKLER

Tamamen Çin'in kontrolünde ve izin verdiği yerleri ziyaret eden Avustralya'nın dünyaca ünlü televizyon kanalı ABC ekibi, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) yıllar süren acımasız baskısının ardından Doğu Türkistan'ı bir turizm noktasına dönüştürmeye çalıştığını aktarmıştı. ABC'nin 30 Eylül 2023 tarihinde yayımladığı özel raporunda, Çin'in baskıları neticesinde Doğu Türkistan'ın dünyadan izole edildiği bildirilmişti. Şi Cinping'in 2014 yılında Doğu Türkistan'a yaptığı ziyaretinde verdiği sözde terörizme karşı "sert saldırı" emrinden bu yana Doğu Türkistan'daki baskıların belgelendiği vurgulanmıştı.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA SOYKIRIM YAŞANIYOR!

Çin Halk Cumhuriyeti hükûmetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da bir halk topyekûn soykırıma uğradı ve bugün hâlen uğramaya devam ediyor. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli topluluklar, bu baskının kurbanı oluyor. Doğu Türkistan’da soykırıma varan ağır insan hakları ihlalleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.