SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan'da Dede Korkut'u anlatan dizi başladı

Kazakistan Radyo ve Televizyon Kurumu tarafından çekilen "Dede Korkut" adlı televizyon dizisi; altyazı ile Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan ve Kırgızistan televizyon kanallarında da gösterilecek.

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2023 15:35
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2023 16:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan'da Dede Korkut'u anlatan dizi başladı

Özbekistan ve Kırgızistan medya kuruluşlarının desteğiyle Kazakistan Radyo ve Televizyon Kurumuna bağlı olan Qazaqstan TV tarafından çekilen "Korkut" dizisi yayın hayatına başladı. Efsanevi Türk kahramanı ve Türk büyüğü Dede Korkut'u anlatan dizinin çekimleri Almatı bölgesinde ve Özbekistan'ın Hive kentinde yapıldı.

TÜRKİYE DAHİL 4 ÜLKEDE YAYINLANACAK

Dizi, efsane olarak kabul edilen Dede Korkut'un doğumundan şaman ve baksı oluşuna ve bilgelik yoluna kadar geçen süreçte yaşadıklarına mercek tutuyor. Projenin tarih danışmanı ve senaristi Berik Jusupov, dizinin hikayesinin "Dede Korkut" kitabına dayandığını aktardı. Korkut Ata'nın hayatını anlatan yapımın, yönetmenliğini ise Kanagat Mustafin üstlendi.

Öte yandan, Dede Korkut'u anlatan dizinin, Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan ve Kırgızistan televizyon kanallarında da gösterime gireceği aktarıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.