SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan, Rusya ve Ermenistan'a şeker ihracatını kısıtladı

Kazakistan hükumeti, Rusya ve Ermenistan'ın içinde bulunduğu Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ülkelerine şeker ihracatını kısıtladı.

Haber Giriş Tarihi: 07.05.2024 12:57
Haber Güncellenme Tarihi: 07.05.2024 15:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan, Rusya ve Ermenistan'a şeker ihracatını kısıtladı

Kazakistan Hükumet Ofisi 7 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, ülkede üretilen yerli şekerlerin başta Rusya ve Ermenistan olmak üzere diğer Avrasya Ekonomik Birliği üyesi ülkere ihracatının kısıtladığını açıkladı. Ayrıca bakanlıklar arası komisyonun kendi vatandaşlarına istikrarlı bir şeker tedariki sağlamak için bu ülkelere yapılacak şeker ithalatının 31 Ağustos'a kadar askıya alındığı aktarıldı.

KAZAKİSTAN'DA ŞU AN 256 TON ŞEKER REZERVESİ VAR

Öte yandan hükumetin aldığı karar doğrultusunda yerli şeker, başta Rusya, Ermenistan, Belarus ve diğer yabancı ülkelere satılmayacak. Açıklamada Kazakistan'da şu an 256 ton şeker rezervinin bulunduğunu belirtildi. Bu rezerve ülkenin yıllık şeker tüketiminin yarısı karşılayacak.

ÜLKE HER AY 46 TON ŞEKER TÜKETİYOR

Kazakistan Tarım Bakan Yardımcısı Yerbolat Taszhurekov konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, "Ülke her ay 46 ton şeker tüketiyor ve yaz aylarında talep 60 tona ulaşıyor. Mevcut şeker stoku bir sonraki hasada kadar dayanacak" ifadelerini kullandı.

2022 yılı yaz mevsiminde Kazakistan'da şeker kıtlığı yaşanmış, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ise bu sorunun bir an önce çözülmesi talimatını vermişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.