SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan, Türkiye ile askeri işbirliğini artırmayı hedefliyor

Kazakistan, savunma ve sanayi alanında Türkiye ile askeri işbirliğini artırmayı hedefliyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2023 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2023 17:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan, Türkiye ile askeri işbirliğini artırmayı hedefliyor

Kazakistan hükumeti, savunma ve sanayi alanında Türkiye ile askeri işbirliğini artırmayı hedefliyor. Anadolu Ajansına konuşan Kazakistan Savunma Sanayii İşletmeleri Birliği Başkanı Aybek Barısov (Aibek Baryssov), Kazak-Türk askeri işbirliğine yönelik beklentilerinin gün geçtikçe arttığını belirterek "Türkiye ile işbirliği yapmak istememizin sebepleri var. Biz kardeş milletiz. Bizler Türk halklarıyız. Ayrıca Türkiye kendi yerli ürünlerine sevgi ve saygı konusunda bize örnek bir ülkedir" dedi.

KAZAKİSTAN: TÜRKİYE BİZİM İÇİN ÖRNEKTİR

Türkiye ve Kazakistan ilişkilerine değinen Baryssov, "Türkiye, bizim Kazakistan ürünlerine yönelik bilincimizin nasıl gelişmesi gerektiğine bir örnektir. Türk ordusu, NATO'nun en güçlü 2. ordusu olmasının yanında, büyük ölçüde yerli ve Türk olan her şeye olan sevgi duygusu sayesinde savunma üretiminde çok büyük ilerleme kaydetti. Türk insanının kültürüne, malına ve işine olan sevgisi ve Türk üreticisine karşı tutumu, Türkiye'nin birçok alanda başarısının başlıca sebebidir. Türk sanayisinin başarısı, üreticisinin desteğine bağlıdır" ifadelerini kullandı.

"İHA'LARDAN BAŞLAYABİLİRİZ"

Made in Kazakistan hareketinin de başkanı olan Barısov, Türkiye'nin yerli ürünlerle ilgili her konuda vatanseverlik ve doğru ekonomik milliyetçilik örneği olarak nitelendirerek, "Savunma sanayisindeki başarılı işbirliğimizi ve yakın bağlarımızı geliştirmek istiyoruz. Bunu birçok yönde geliştirmek istiyoruz. Örneğin üretim ya da başlangıç aşamasında İHA'ların demonte kitlerinin montajından başlayabiliriz. Tüm NATO standartlarında mühimmat üretimi ile de ilgileniyoruz. Özellikle de 155 kalibre obüs mermisi üretimi ile ilgileniyoruz" dedi.

"BÜYÜK BİR POTANSİYELE, GÜÇLÜ BİR YETKİNLİĞE SAHİBİZ"

Barısov ayrıca Kazakistan'ın avantajlarına da dikkat çekerek "Ürünlerin nihai maliyetini etkileyen daha ucuz kaynaklar ve üretim araçları ile ayrıca iyi bir itibar ve stratejik lojistik konum. Büyük bir potansiyele, güçlü bir yetkinliğe sahibiz. Bunu, eksiksiz bir teknoloji transferi yaptığımız ve daha sonra prototiplerden daha iyi yükseltilmiş modeller ürettiğimiz birkaç işletmede gösterdik. Böyle bir transferi tam olarak gerçekleştirmek zor bir görev, ancak bunu yaptık ve herhangi bir askeri mal için de aynısını yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.