SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan ve Azerbaycan merkez bankaları iş birliğini güçlendiriyor

Kazakistan Merkez Bankası (NBK) ile Azerbaycan Merkez Bankası (CBA) arasında bir iş birliğini geliştirmek amacıyla mutabakat zaptı imzalandı.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 10:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan ve Azerbaycan merkez bankaları iş birliğini güçlendiriyor

Azerbaycan merkezli haber sayfası Azernews’in 11 Şubat tarihli haberinde, Kazakistan Merkez Bankası ile Azerbaycan Merkez Bankası arasında 2023 yılında iş birliğini güçlendirmek amacıyla bir mutabakat zaptı imzalandığı belirtildi.

Kazakistan Merkez Bankası (NBK) ile Azerbaycan Merkez Bankası (CBA) arasında bir iş birliğini geliştirmek amacıyla imzalanan mutabakat kapsamında para ve kredi politikası, finans sektörü, ödeme sistemleri, finansal teknolojiler ve hem ülke hem de kuruluşların ilgi duyduğu diğer alanlarda iş birliğini, deneyim ve bilgi alışverişinin kolaylaştırılması amaçlanıyor.

İKİ ÜLKE ARASINDA TİCARİ VE EKONOMİK ORTAKLIK GÜÇLENİYOR

Azerbaycan'dan Kazakistan'a doğrudan yabancı yatırım girişi 2023 yılının ilk yarısında 1.2 milyon dolar olduğu kaydedildi. Azerbaycan'ın Kazakistan'daki yatırımlarının çoğunluğu petrol ve gaz endüstrisi başta olmak üzere enerji sektörünü kapsıyor. 

KAZAK PETROLÜNE RUSYA'YA ALTERNATİF YENİ GÜZERGÂH: AZERBAYCAN

Kazakistan, Rusya'nın hâkimiyetinde olan petrol taşımacılığını çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olarak Rusya dışı güzergâhlardan ham petrol sevkiyatını arttırıyor. Kazakistan'ın en büyük petrol nakliyecisi KazTransOil, 2023 yılı sonuna kadar Aktau limanından Bakü limanına 1.4 milyon ton petrol ihraç etmeyi planladığını açıklamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.