SON DAKİKA
Hava Durumu

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan BM temsilcisi ile kritik görüşme

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin (BMGS) Kıbrıs Şahsi Temsilcisi María Ángela Holguín Cuéllar ile bugün bir görüşme yaptı. Cuéllar görüşme sonrasında, “Kıbrıs’ta iyi bir çözüme ulaşılması için elimden gelenin en iyisini yapacağım” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2024 16:44
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2024 16:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan BM temsilcisi ile kritik görüşme

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin (BMGS) Kıbrıs Şahsi Temsilcisi María Ángela Holguín Cuéllar arasında bugün bir görüşme gerçekleşti. İki saat süren görüşmenin ardından Tatar ve Cuéllar basına kısa açıklamalar yaptı. Cuéllar açıklamasında, “Kıbrıs’ta iyi bir çözüme ulaşılması için elimden gelenin en iyisini yapacağım” ifadelerine yer verdi.  

Federal temelde bir çözüm arayışı uğraşlarının boşa çıktığını vurgulayan Tatar ise karşı tarafın adanın zenginliklerini ve egemenliğini paylaşmaya yanaşmadığına işaret etti.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN EGEMENLİĞİ  KABUL EDİLMELİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Elbette bölgemizdeki huzur için bir anlaşma bizde istiyoruz ama Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemenliğinin kabul edilmesi ile ancak müzakere masasına oturabiliriz. Kıbrıs’ta bir işgal varsa esas olan işgal Kıbrıs Cumhuriyeti’nde gerçekleşmiştir. Tüm dünyaya Kıbrıs Cumhuriyeti bizimmiş gibi tanıtarak Kıbrıs Türk halkını mağdur etmiş ve izolasyonlar, ambargolar altında bırakmışlardır” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.