SON DAKİKA
Hava Durumu

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Egemenliğimiz tartışılacak bir konu değildir!

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşik Krallık'taki temaslarını değerlendirdiği basın toplantısında, ülkenin egemenlik ve 3D (direkt ticaret, direkt uçuş, direkt temas) taleplerinin olmazsa olmaz olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2024 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2024 15:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Egemenliğimiz tartışılacak bir konu değildir!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşik Krallık ziyaretinin ardından ülkeye döndü. Temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Tatar, 2 Temmuz 2024 tarihinde basın açıklaması ile ziyaretini değerlendirdi.

KKTC'YE DİREK UÇUŞ TALEBİ

30 bin kişinin katıldığı Kıbrıs Türk Kültür Festivali'nde, Birleşik Krallık Parlamento üyesi Iain Duncan Smith'in KKTC'ye direkt uçuşların yapılması için çaba sarf edeceğini ve Kıbrıs Türklerini her zaman destekleyeceklerini dile getirdiğini vurguladı. 

BİRLEŞİK KRALLIK KIBRIS SİYASETİNİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRMELİ

Dünyaca ünlü düşünce merkezi "Chatham House"daki toplantıya katılan Tatar, iki devletli çözüm siyasetini kapsamlı bir şekilde anlattığını ve katılımcıların söz konusu siyaseti bildiklerini fakat ayrıntıları bilmediklerini ifade etti.

Parlamenterlerin verdiği resepsiyona da katılan Tatar, Birleşik Kralıık'taki seçimlerden sonra Kıbrıs siyasetini yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini söyledi. Ayrıca Kıbrıs Türk halkına haksızlık yapıldığını ifade eden Tatar, buna bir son verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

"EGEMENLİĞİMİZ TARTIŞILACAK BİR KONU DEĞİLDİR"

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar ile yaptığı görüşmeye dikkat çeken Tatar, Türk halkının eşit egemenlik statüsü kabul edildiğinde ancak yeni bir müzakereye başlanabileceğini vurguladı. KKTC'nin iki halkın ortak mücadelesiyle kurulduğunu belirten Tatar, "Egemenliğimiz tartışılacak bir konu değildir." dedi. Tatar, egemenlik ile 3D denilen "direkt ticaret, direkt uçuş ve diret temas" taleplerinin olmazsa olmaz olduğunu söyledi.

Tatar ayrıca Cuellar'ın 10 Temmuz 2024 tarihinde BM'ye rapor sunacağını ve ancak o vakit itibarıyla sürece ilişkin ilerlemeye karar verileceğini anımsattı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.