SON DAKİKA
Hava Durumu

Koray Aydın: Doğu Türkistan kırmızı çizgimiz olmalıdır

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, 11 Aralık 2023 tarihinde 2024 Bütçesinin tümü üzerinde yaptığı konuşmasında partisinin Türk dünyasına yönelik görüşlerini de dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2023 21:05
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2023 13:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Koray Aydın: Doğu Türkistan kırmızı çizgimiz olmalıdır

İYİ Parti Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, 2024 yılı Bütçe Kanunu Teklifi'nin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulunda partisi adına konuşmasını gerçekleştirdi. Aydın, 11 Aralık 2023 tarihinde yaptığı konuşmada Türk dünyasını da ayrı bir başlıkta ele aldı.

"DOĞU TÜRKİSTAN, SOYKIRIM SAHNESİ HALİNE GELMİŞTİR"

Koray Aydın konuşmasında; "Bugün Filistin’de gözler önünde yaşanan bir soykırım varsa bunun bir eşi de Doğu Türkistan’da gerçekleşmektedir. Milyonlarca sığınmacı ülkemizde cirit atarken neden pek çok Doğu Türkistanlı kardeşimiz Avrupa ülkelerine gitmek zorunda kalmaktadır? Filistin için bir ay boyunca Cuma namazlarında hutbe okutan Diyanet, neden dün Osmanlı padişahları adına hutbe okutan Müslüman Türk Doğu Türkistan’ı anmamaktadır?" cümleleriyle eleştirilerde bulundu.

Aydın konuşmasıda devamla; "Doğu Türkistan Çin ile Türkiye ilişkilerinde köprü olması gerekirken bugün bir soykırım sahnesi haline gelmiştir. İsrail’e ne tepki veriliyorsa aynısı Çin’e de verilmeli, diplomasi çizgisinde mücadele edilmelidir. Doğu Türkistan, Türk dış politikasının vazgeçilmez bir unsuru bir kırmızı çizgisi olmalıdır." ifadelerini kullandı.

"ZENGEZUR KORİDORUNDA ASLA GERİ ADIM ATILMAMALIDIR"

Konuşmasında, Ermenistan'ın uluslararası hukuku hiçe sayarak 30 yılı aşkın süre işgal altında tuttuğu bölgelerde işgalin son bulmasını ve Azerbaycan'ın tam hâkimiyetini sağlaması konusuna da yer veren Aydın, "Bu kötü tabloyu anlatırken bazı hakları da teslim etmek gerekmektedir. Azerbaycan toprağı Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtarılmasına verilen destek ve ortaya koyulan irade önemlidir. Karabağ’da üç renkli Azerbaycan bayrağıyla, şanlı al bayrağımızın beraber dalgalanması gurur vericidir." dedi.

Aydın ayrıca; "Zengezur koridorunda asla geri adım atılmamalıdır. Hocalı başta olmak üzere Karabağ’ın pek çok yerinde yaşanan soykırımların tanınması için uluslararası platformlarda girişimlerde bulunulmalıdır." şeklinde konuştu.

"TDT ÜYELERİNE KKTC'Yİ TANITMAK İÇİN ÇABA GÖSTERİLMELİ"

Gündemine Türk Devletleri Teşkilatı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni de alan Aydın; "İktidarın bu teşkilatın gelişmesine verdiği desteği de son derece olumlu buluyoruz. Bağımsız Türk Cumhuriyetleri arasındaki ilişkilerin gelişmesi için daha çok çaba sarf edilmelidir. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olması da kıymetli bir adımdır. Teşkilatın son zirvesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yer almaması ise üzücü olmuştur. İktidar bu hususta asla geri adım atmamalı hatta Teşkilatın üyelerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıtmak için çaba göstermelidir." ifadelerine yer verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.