SON DAKİKA
Hava Durumu

Kosova Türkleri Milli Bayramı resepsiyon ile kutlanacak

Bağımsızlığını ilan ettikten sonra her sene 23 Nisan'da kutlanan Kosova Türkleri Milli Bayramı, Kosova Demokratik Türk Partisinin düzenlediği resepsiyon etkinliği ile kutlanacak.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2024 09:56
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2024 11:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kosova Türkleri Milli Bayramı resepsiyon ile kutlanacak

2008 yılında bağımsızlık meşalesini yakan Kosova, 16 senedir millî bayramlarını büyük bir coşkuyla kutluyor. Tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova, her sene 23 Nisan'da Kosova Türkleri Milli Bayramı'na büyük bir sahne ayırıyor. 

BAYRAM, KDTP'NİN DÜZENLEDİĞİ RESEPSİYON ETKİNLİĞİ İLE KUTLANACAK

Kosova Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka'nın genel başkanlığını yürüttüğü Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) tarafından 23 Nisan 2024 tarihinde Kosova Türkleri Milli Bayramı adına resepsiyon düzenlenecek. 

KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞI

Yıllar boyunca egemenlik savaşı verecek olan Kosova, İkinci Dünya Savaşı esnasında Tito liderliğindeki Yugoslavya’da eyalet statüsü aldı. Ancak komünizm çatısı altında hürriyetinden yoksun olarak tutulan milletleri barındıran Yugoslavya nihayet kaçınılmaz sonunu tadacaktı. 

1992 yılında dağılmaya başlayan Yugoslavya’dan Hırvatistan, Bosna Hersek, Slovenya ve Kuzey Makedonya bağımsızlığını ilan etti. O dönemde Sırplar, özgürlük savaşı veren Bosna Hersek’te binlerce sivili acımasızca katletti. Kosova topraklarına da müdahale eden Sırplar aynı acıyı aynı işkenceyi aynı insanlık suçunu burada da işledi. Bu, tarihe 1998-1999 Kosova Savaşı olarak geçti.

Kosova'da eski Sırp askere savaş suçlarından 22 yıl hapis cezası

SIRP SALDIRILARINDA 10 BİN KOSOVALI HAYATINI KAYBETTİ

Sırbistan’a bağlı bir parça haline gelen Kosova, unutulmaz bir savaşın içinde buldu kendini. Kosova Kurtuluş Ordusu ile Sırbistan arasında 1998’de başlayan çatışmalar neticesinde çok sayıda Kosovalı, Sırp ordusu tarafından katledildi. Acıyı ülkenin tam ortasında hisseden Kosova’nın yaralarını askeri bir operasyon saracaktı. NATO’nun 78 günlük müdahalesi üzerine savaş 1999’da nihayet son buldu. Savaş son buldu ancak bağımsızlık savaşı hiçbir zaman bitmedi. Soykırımın sonunda 10 binin üzerinde Kosovalı hayatını kaybetti.

KOSOVA 17 ŞUBAT'TA BAĞIMSIZLIĞINA KAVUŞTU

Birleşmiş Milletler (BM) koruması altında olan Kosova’nın bir sonraki adımı toprak bütünlüğü ve egemenliği olacaktı. 2007 yılında BM’nin Kosova Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari, ülkenin bağımsızlık ateşini yakmak için BM Konseyine rapor sundu. Ahtisaari, Kosova Meclisi'nde 17 Şubat 2008’de bağımsızlık bildirgesini okudu.

Kosova'nın Bağımsızlığı Mikro Devletler için Başlangıç Olabilir mi?

KOSOVA'YI TANIYAN İLK ÜLKE TÜRKİYE OLDU

O gün Kosova bağımsızlığını tek taraflı olarak ilan etmiş oldu. Kosova’yı tanıyan ilk ülke ise Türkiye’ydi. Günümüzde 117 ülke Kosova ile diplomatik ilişkiler içinde. Ancak Rusya, İspanya, Yunanistan ve Sırbistan gibi ülkeler Kosova’yı tanımıyor.

Bununla birlikte Aleksandr Vucic yönetimindeki Sırbistan’ın Kosova’nın kuzeyinde yarattığı güvenlik tehdidi hala devam etmekte.  

Başkenti Priştine olan ülkenin bayrağı, lacivert zemin üzerinde Kosova haritası ve ülkede etnik grubu temsil eden 6 yıldızı barındırıyor. Yüzde 95’i Müslüman olan Kosova’da yaklaşık 20 bin Türk yaşamakta. Ayrıca 1 milyonu aşkın nüfuslu ülkede; Arnavutça, Sırpça, Romanca, Boşnakça, Türkçe ve Goranca konuşuluyor. 

Egemenliği için mücadele veren Kosova’nın bağımsızlık günü kutlu olsun!

KOSOVA CUMHURİYETİ ÜLKE PROFİLİ | İlim ve Medeniyet

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.