SON DAKİKA
Hava Durumu

Mirziyoyev: Özbekistan, Hatay'ın yeniden imarına katkı sağlayacak

Ankara'da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi oturumuna başkanlık yapan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Hatay'ın imarına destek sağlayacaklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2023 14:28
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2023 17:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mirziyoyev: Özbekistan, Hatay'ın yeniden imarına katkı sağlayacak

Türk Devletleri Teşkilatının (TDT) Olağanüstü Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde bugün Ankara'da gerçekleşti. “Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım” temasıyla bir araya gelen Türk devletleri başkanlarının oturumuna Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev başkanlık yaptı.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev toplantıda, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş depremlerine dikkat çekerek, Türkiye'ye baş sağlığı diledi. Türkiye'ye yardım yapılması gerektiğini vurgulayan Mirziyoyev, "Amaç; afet karşısında çok taraflı bir mekanizma kurulması. Destek, zor zamanlarda ortaya çıkıyor. Kardeş halklarımız, bin yıllardır sorunlar karşısında birlikle bir araya gelir. Özbek halkı zor günlerde 'Türkiye biz senin yanındayız' dedi ve yardıma koştu. Bu faciada hayatını kaybedenlerin hatırasını unutmayacağız" ifadelerini kullandı. 

"6 ŞUBAT HAYATINI KAYBEDENLERİ ANMA VE BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ"

Mirziyoyev, Türk devletlerinde "6 Şubat Hayatını Kaybedenleri Anma ve Birlik Beraberlik Günü" ilan edildiğini hatırlattı. Depremden etkilenen şehirlerin yeniden imarı konusuna değinen Mirziyoyev, "Deprem bölgesinde geniş kapsamlı bir imar dönemi başladı. Türk halkı, iradesi ve cesaretiyle mücadele ediyor. TDT, Türkiye’nin yanında durup, bu imar faaliyetlerinde tüm gücüyle inşa ve imar yapacak" dedi.

ÖZBEKİSTAN, HATAY'IN İMARINA YARDIM EDECEK

Öte yandan Özbekistan'ın Hatay'ın yeniden imarı ve binların inşasına yardım edeceğini duyuran Mirziyoyev, "Bu inşa ve imar, birlik beraberliğin göstergesidir. Özbekistan; İmam Maturidi, İmam Farabi türbelerini ziyaret etmek için kolaylıklar sağlayacak. Özbekistan, Hatay gençlerine yönelik Buhara ve Semerkant’a davet organize edecek. Bu alanda pratik iş birliğini geliştirmek istiyoruz" vurgusu yaptı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.