SON DAKİKA
Hava Durumu

Nazarbayev'in anıtı, Astana'daki Millî Savunma Üniversitesinden kaldırıldı

Kazakistan'ın eski lideri Nursultan Nazarbayev'in başkent Astana'da bulunan bir anıtı kaldırıldı. Ayrıca, Nazarbayev'in ismi, Milli Savunma Üniversitesinden kaldırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 12.01.2024 17:51
Haber Güncellenme Tarihi: 12.01.2024 17:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Nazarbayev'in anıtı, Astana'daki Millî Savunma Üniversitesinden kaldırıldı

Kazakistan Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in adı ülkedeki Millî Savunma Üniversitesinden kaldırıldı. Üniversitenin adının değişmesi sonrasında Nazarbayev'e ait heykel de bulunduğu yerden söküldü. Kazak medyasına yansıyan haberlerde anıtın fotoğrafları yer aldı.

NAZARBAYEV'İN ADI ÜNİVERSİTEDEN KALDIRILDI

Kazakistan Savunma Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Kazakistan Savunma Bakanı Nurlan Yermekbayev'in emriyle Kazakistan Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı Elbaşı'nın adını taşıyan Millî Savunma Üniversitesinin adının "Kazakistan Cumhuriyeti Millî Savunma Üniversitesi" olarak değiştirildiği bilgisine yer verildi.

Sovyetler Birliği dönemindeki Kazakistan'ın son Komünist Parti lideri ve kurucu Cumhurbaşkanı olan Nursultan Nazarbayev'e ait anıtın açılışı 2020 yılında 80. yaş günü münasebetiyle yapılan törenle açılmıştı. Ayrıca Nazarbayev'e ait kaldırılan heykelin ise geçici olarak Savunma Bakanlığına ait binalarından birinde saklandığı kaydedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.