SON DAKİKA
Hava Durumu

Paşinyan'dan Azerbaycan'a saldırmazlık anlaşması önerisi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile Ermenistan arasında bir barış anlaşması imzalanana kadar saldırmazlık anlaşması imzalamayı önerdi.

Haber Giriş Tarihi: 29.01.2024 12:20
Haber Güncellenme Tarihi: 29.01.2024 14:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Paşinyan'dan Azerbaycan'a saldırmazlık anlaşması önerisi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 28 Ocak tarihinde Ermenistan Ordu Günü kutlama etkinliğinde yaptığı açıklamada "Azerbaycan'a karşılıklı silah kontrol mekanizması ve barış anlaşmasının imzalanmasında gecikme yaşanması halinde saldırmazlık anlaşması imzalanması önerisini sunduk" dedi. Azerbaycan tarafından henüz bir açıklama gelmedi.

"HERHANGİ BİR GARANTÖRE İHTİYAÇ YOK"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 10 Ocak tarihinde verdiği röportajda  Ermenistan'la uzun süredir müzakerelerini yürüttükleri barış anlaşmasına dair de açıklama yaptı. Müzakere sürecinin iki ülke arasındaki bir mesele olduğuna vurgu yapan Aliyev, "Ermenistan, barış anlaşması için garantör devletlerin olmasını istiyor. Biz ise buna gerek olmadığını düşünüyoruz. Bu iki ülke arasında imzalanacak bir anlaşma olacaktır. Burada herhangi bir garantöre ihtiyaç yoktur. Birileri yardım etmek isterse bunu da kabul ederiz. Ancak bu yardım zoraki olmamalıdır. Çünkü şu anda bazıları müzakerelerin şu ülkede, o ülkede ya da üçüncü bir ülkede yapılması için yarışıyor. Bu biraz jeopolitik rekabete benziyor. Bunu istemezdim. Ermenistan ile Azerbaycan ilişkilerinin jeopolitik bir mesele haline gelmesini istemem. Bu, iki ülke arasındaki bir meseledir ve bunu kendi başımıza çözmemiz lazım. Anlaşırsak barış anlaşması imzalanacak. Anlaşmaya varılamazsa ya müzakereler devam edecek ya da müzakereler durdurulacak. Her iki seçenek de mümkündür" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.