SON DAKİKA
Hava Durumu

Şuşa'da, Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı kuruldu

Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı kuruldu. Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatının kurulmasına ilişkin anlaşma, Azerbaycan'ın kültür başkenti Şuşa şehrinde 4 devlet tarafından imzalandı.

Haber Giriş Tarihi: 30.07.2023 11:13
Haber Güncellenme Tarihi: 30.07.2023 11:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Şuşa'da, Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı kuruldu

Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) üye ülkelerden Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye ve Özbekistan sendika federasyonları, Azerbaycan'ın kültür başkenti Şuşa şehrinde bir araya geldi. Şuşa'da, TDT üyesi ülkelerin sendika federasyonları toplantısı yapıldı. 4 devletin sendika federasyon temsilcileri, TDT şemsiyesi altında Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı kurulmasına ilişkin belgeyi imzaladı.

4 TÜRK DEVLETİ TEMSİLCİLERİ BİR ARADA

Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı anlaşmasını Azerbaycan Cumhuriyeti Sendikalar Konfederasyonu Başkanı Sattar Mehbaliyev, Kazakistan Cumhuriyeti Sendikalar Federasyonu Başkanı Satıbaldı Dauletalin, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Türk-İş Ergun Atalay ve Özbekistan Sendikalar Federasyonu Başkanı Bakhtiyor Makhmadaliyev imzaladı.

KARDEŞ ÜLKELER ARASINDAKİ BAĞ PEKİŞİYOR

Yeni yapılanmanın, Türk Devletleri arasındaki çalışanların sosyal, mesleki, ekonomik hak ve menfaatlerini korumaya yönelik eylemleri pekiştirmeyi hedeflediği belirtildi. 4 ülke temsicileri, işçilerin insana yakışır iş, insana yakışır yaşam ve sosyal adalet haklarının korunmasında iş birliği potansiyelini artırma ve yeni fırsatlar yaratma niyetlerini teyit etti. Kırgızistan İşçi Sendikaları Federasyonu Başkan Yardımcısı Omor Arstanbekov ise gözlemci üye olarak katıldı.

"ORTAK HEDEFLER VE ORTAK ÇIKARLAR ÜZERİNDE BİRLEŞİYORUZ"

Kazakistan Cumhuriyeti Sendikalar Federasyonu Başkanı Satıbaldı Dauletalin yaptığı konuşmada, Türk halklarının amaç ve çıkarlarının birliğine vurgu yaptı. Dauletalin, "Kardeş Türk halklarının temsilcileri olarak, ortak tarihsel kökler, ortak kültür ve gelenekler, ortak hedefler ve ortak çıkarlar üzerinde birleşiyoruz. Türk ülkelerinin yalnızca ortak çıkarları değil, aynı zamanda ortak asırlık bir tarihi de var" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.