SON DAKİKA
Hava Durumu

Tacikistan'da bir Kırgız casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklandı!

Tacikistan, bir Kırgızistan vatandaşını "casus" olmakla suçlayarak tutukladı ve 13 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2024 14:00
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2024 14:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tacikistan'da bir Kırgız casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklandı!

Tacikistan yönetimi, uzun süredir ülkede yaşayan ve annesinin ziyaretine giden Kırgızistan vatandaşı Kubatbek Yuldaşev'i "casus" olmakla suçlayarak tutukladı ve 13 yıl hapis cezasına çarptırdı. Kırgızistan Jogorku Keneş Milletvekili Sultanbay Aycigitov, 7 Mart 2024 tarihindeki parlamento toplantısında söz konusu durumu gündeme getirdi.

"ONUN CASUSLUKLA HİÇBİR İLGİSİ YOKTU"

Aycigitov, komşu ülke Tacikistan topraklarında bir Kırgızistan vatandaşının gözaltına alındığını ve tutuklandığını belirterek, Kırgız hükûmetinin kendisine yardım etmesi gerektiğini belirtti. Aycigitov ayrıca, "Kırgızistan vatandaşı olan Kubatbek Yuldaşev, 2022 yılında Tacikistan'ın İsfara kentindeki ailesinin evine gitti. Aynı yılın eylül ayında, iki devlet arasında yaşanan savaş dönemde Tacikistan özel servisleri vatandaşımızı 'casus' olmakla suçlayarak tutukladı ve 13 yıl hapis cezasına çarptırdı. Şimdi 2 yıldır cezaevinde. Onun casuslukla hiçbir ilgisi yoktu, sadece ailesini ziyaret için gitmişti. Dışişleri Bakanlığı, Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi ve Ombudsmanın kendisine yardım etmesini rica ediyorum" ifadelerini kullandı.

Sultanbay Ayzhigitov

PROTOKOL GÖREVİ VERİLMESİ TALİMATI VERİLDİ

Daha önce Tacikistan'da gözaltına alınan Kırgız vatandaşın yakınları milletvekiline konuyu aktarmış ve Jogorku Keneş Başkan Yardımcısı Nurbek Sıdıgaliev ise bu konuda ilgili kurumlara protokol görevi verilmesi talimatını vermişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.