SON DAKİKA
Hava Durumu

TİKA ile Türk Kültür ve Miras Vakfı ortak projeler hayata geçirecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Türk Kültür ve Miras Vakfı arasında 17 Ocak 2024 tarihinde işbirliği mutabakat zaptı imzalandı.

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2024 21:59
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2024 22:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TİKA ile Türk Kültür ve Miras Vakfı ortak projeler hayata geçirecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar ile Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Aktotı Raimkulova, iki kurum arasında çalışma alanlarındaki bilgi, birikim, tecrübe, uzmanlık ve iletişim ağlarını birleştirerek kültür, miras, eğitim, bilim, sanat, zanaat ve kalkınma yardımları alanlarında uluslararası düzeyde işbirliği gayesiyle mutabakat zaptı imzaladı.

Anlaşma kapsamında, ortak Türk kültür mirasının korunması, restore edilmesi ve Türk dili konuşan halkların geleneksel sanatları ile zanaatlarının yaşatılmasına yönelik ortak proje ve faaliyetler yürütülecek.

"TÜRK DÜNYASININ YERİ BİZİM İÇİN ÇOK AYRI"

Kayalar, programda yaptığı konuşmasında, TİKA'nın öyküsünün aslında Türk dünyasının öyküsüyle de eş bir kurum olduğunu belirterek, "Bizler, Türk devletlerinin bağımsızlık kurulmasının hemen sonrası kurulmuş ve ilk ofislerimizi de bağımsız Türk devletlerinde açmış bir kuruluşuz ve Türk dünyasının yeri bizim için bu manada çok ayrı ve yaklaşık 30 senedir de Türk dünyası için sahada çok değerli işbirlikleri yapıyoruz." cümlelerine yer verdi.

TİKA'nın ilk restorasyon projesinin Hoca Ahmet Yesevi'nin türbesinin restore edilmesi projesi olduğunu hatırlatan Kayalar, Türk Kültürü ve Miras Vakfıyla yapacakları çalışmaların çok değerli olacağını ifade etti.

Raimkulova da imzalanan anlaşmanın gelecekte hedefledikleri büyük amaçlara ulaşmak açısından verimli katkı sağlayacağını düşündüğünü ve önlerinde güzel çalışmaların olacağını söyledi.

TÜRK KÜLTÜR VE MİRASININ KORUNMASI İÇİN PROJELER GERÇEKLEŞTİRİLECEK

TİKA ile Türk Kültür ve Miras Vakfı, imzalanan mutabakat zaptıyla, kendi çalışma alanlarındaki bilgi birikimlerini, tecrübelerini, uzmanlıklarını ve iletişim ağlarını birleştirerek kültür, miras, eğitim, bilim, sanat, zanaat ve kalkınma yardımları alanlarında uluslararası işbirliğinin etkinliğini, etkisini, verimliliğini ve sürdürülebilirliğini güçlendirmek amacıyla işbirliği yapmayı kabul etti.

Mutabakat zaptıyla Türk kültür ve mirasının korunması, restore edilmesi ve geliştirilmesi konularında bilimsel araştırmalar yapılması ve uzman yetiştirilmesi, belirtilen amaçlara uygun olarak seminer, çalıştay, konferans, kongre, alan çalışması ve sergi düzenlenmesi; etkinlikler organize edilmesi, bilimsel dergi ve yayınlar hazırlanması öngörülüyor.

Ayrıca, Türk halklarının geleneksel sanatlarının ve zanaatlarının korunması, yaşatılması ve desteklenmesi için ortak faaliyetlerde bulunulması planlanıyor.

TÜRK KÜLTÜR VE MİRAS VAKFI

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in girişimi ve Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye cumhurbaşkanlarının destekleriyle kurulan, merkezi Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Türk Kültür ve Miras Vakfı, üye ülkelerde Türk mirasının korunması için, ayrıca üçüncü ülkelerle ortaklık ve işbirliği çerçevesinde projelerin hayata geçirilmesi yönünde faaliyet gösteriyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.