SON DAKİKA
Hava Durumu

Trabzonspor'dan Çin'e kınama: Uygur Türklerinin temel haklarını koruyun!

Türkiye'nin başarılı futbol takımlarından biri olan Trabzonspor Kulübü, Çin'in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei'nin soykırımı savunduğu açıklamalarının ardından Çin'i kınayarak, Uygur Türklerinin temel haklarının korunması için çağrıda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 11:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Trabzonspor'dan Çin'e kınama: Uygur Türklerinin temel haklarını koruyun!

Çin'in İstanbul Başkonsoloslu Cui Wei'nin 2019 tarihli videosu Türkiye genelinde yeniden gündeme oturdu. Başkonsolos Wei'nin şok etkisi yaratan ifadeleri tepkilere neden oldu. Başkonsolos, Çin hükûmetinin Doğu Türkistan topraklarında medeniyet inşa eden Uygur Türklerine yönelik olarak soykırım işlediğini itiraf etti.

ÇİN BAŞKONSOLOSU SOYKIRIMI SAVUNDU!

Uygur Türklerinin toplama kamplarında ağır işkencelere maruz kalmasını destekleyen Wei, hadsiz ifadeleriyle soykırımı savundu. Wei, "Onların beyinleri hastalıklı. Biz de kurduğumuz okullarda gönüllü olarak tedavi ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

GALATASARAY KAPTANINDAN ÇİN'E TEPKİ!

Videonun yeniden gündeme oturmasının ardından Türkiye'nin ünlü futbol takımı Galatasaray'ın kaptanı Kerem Atatürkoğlu, 10 Şubat'ta yaptığı açıklamada "#UyghurGenocide" hashtagiyle "Hastalıklı olan onların beyinleri değil; hastalıklı olan, insanları ailelerinden zorla koparıp toplama kamplarına götüren soykırımcı zihniyet" diyerek, Wei'ye tepki göstermişti.

TRABZONSPOR, ÇİN HÜKÛMETİNİ KINADI

Türkiye'nin başarılı futbol takımlarından biri olan Trabzonspor da tepki göstermekte gecikmedi. Takımın sosyal medya hesabından konuyla ilgili olarak açıklama yapıldı. Paylaşımda, "Çin hükümetinin Uygur Türkleri’ne uyguladığı acımasız baskı ve zulmü kınıyoruz. Tüm dünyayı Uygur Türkleri’nin temel haklarını korumaya davet ediyoruz!" ifadeleri yer aldı. 

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ GERÇEKLER

Geçen aylarda tamamen Çin'in kontrolü ve izin verdiği yerleri ziyaret eden Avustralya'nın dünyaca ünlü televizyon kanalı ABC ekibi, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) yıllar süren acımasız baskısının ardından Doğu Türkistan'ı bir turizm noktasına dönüştürmeye çalıştığını aktarmıştı. ABC'nin 30 Eylül 2023 tarihinde yayımladığı özel raporunda, Çin'in baskıları neticesinde Doğu Türkistan'ın dünyadan izole edildiği bildirilmişti.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA SOYKIRIM YAŞANIYOR!

Çin Halk Cumhuriyeti hükumetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da bir halk topyekûn soykırıma uğradı ve bugün halen uğramaya devam ediyor. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler, bu baskının kurbanı oluyor. Doğu Türkistan’da soykırıma varan ağır insan hakları ihlalleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.