SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Devletleri Teşkilatından "Azerbaycan" açıklaması

Türk Devletleri Teşkilatı, Azerbaycan ve Ermenistan arasında siyasi diyalog ve güven arttırıcı önlemler konusunda varılan mutabakata ilişkin açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2023 20:21
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 23:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Devletleri Teşkilatından "Azerbaycan" açıklaması

Azerbaycan ve Ermenistan'ın 7 Aralık 2023 tarihinde ilişkileri normalleştirme ve Karabağ'daki çatışmalar sırasında alınan esirleri takas etme kararı ile ilgili TDT'den açıklama geldi.

"TDT, ORTAK AÇIKLAMAYI MEMNUNİYETLE KARŞILAMAKTADIR"

TDT Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, "Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdaresi ile Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanlık Ofisi tarafından 7 Aralık 2023 tarihinde iki ülke arasında siyasi diyalog ve güven arttırıcı önlemler konusunda varılan mutabakata ilişkin olarak yayımlanan ortak açıklamayı memnuniyetle karşılamaktadır" ifadelerine yer verildi.

"SOMUT ADIMLAR ATMA İRADESİNİN KESİN BİR İFADESİ NİTELİĞİNDEDİR"

Öte yandan iki ülke arasındaki diyalog ve egemenlik haklarına değinilen açıklamada, "Ortak Açıklama bölgede sürdürülebilir bir barışın sağlanması yönünde atılmış önemli bir adımdır. Bu açıklama, iki ülkenin, egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkelerine saygı temelinde bir barış anlaşmasına varılmasına yönelik doğrudan diyalog yoluyla aralarındaki ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde somut adımlar atma iradesinin kesin bir ifadesi niteliğindedir" denildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.