SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkistan özel şehir statüsü almaya hazırlanıyor

Kazakistan Başbakanı Olcaz Bektenov, Türkistan kentinin özel şehir statüsü almasına yönelik tasarının Kazakistan'ın alt parlamentosu olan Meclis'e sunulması için karara imza attı.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 12:33
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 13:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkistan özel şehir statüsü almaya hazırlanıyor

Kazakistan'da tarihi ve eşsiz güzelliğiyle turizmde ön plana çıkan Türkistan kenti özel şehir statüsü almaya hazırlanıyor. Kazakistan Başbakanı Olcaz Bektenov, kentin özel şehir statü alması için Kazakistan'ın alt parlamentosu olan Meclis'e teklif sunulmasına yönelik hükûmet kararına imza attı. 

KAZAKİSTAN'DA TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASLAR GELİŞTİRİLECEK

Kazakistan'ın tarihi, kültürel ve manevi oluşumunun önemine değinilen tasarıda Türkistan'ın tanınırlılığının önemine işaret ediliyor. Yasanın kabul edilmesi halinde Dünya Miras Alanı içinde bulunan Hoca Ahmed Yesevi Türbesi olmak üzere tarihi ve kültürel mirası kapsayan anıt ve merkezler geliştirilecek. Ayrıca tasarıda kültürel mirasın korunması ve yaşatılması, geleneksel el sanatlarının geliştirilmesi, Türkistan'ın manevi, kültürel, tarihi ve turistik bir merkez olarak geliştirilmesi ve tanıtılması da ön görülüyor. 

Hoca Ahmed Yesevi Türbesi, Türkistan coğrafyasının en büyük kubbelerinden birine sahip. 39 metre yükseliğindeki türbe, İslam mimarisinde dikkatleri üzerine topluyor. hoca Ahmet Yesevi Türbesi, Timur İmparatorluğu zamanında 1385-1405 yılları arasında inşa edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.