SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'den Kerkük’te Türkçe'nin kısıtlanmasına tepki!

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından Kerkük’te Türkmencenin resmi kullanımına kısıtlama getirilmesine tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2023 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2023 16:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'den Kerkük’te Türkçe'nin kısıtlanmasına tepki!

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Kerkük’te Türkmence’nin resmi kullanımına kısıtlama getirilmesine ilişkin "Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliğince Alınan Karar Hakkında" başlıklı yazılı bir açıklama yayımladı. Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliğince alınan bir kararla, Kerkük’te Türkmence’nin resmi kullanımına kısıtlama getirildiği öğrenilmiştir.

Bu karar, Irak’ın kurucu ve asli unsurlarından olan Türkmenlerin temel haklarının ihlalini teşkil etmektedir. Aynı zamanda Irak Anayasası’ndaki hükümlerle de açıkça çelişmektedir. Nitekim, Anayasa’nın dördüncü maddesi, Türkmenlerin nüfus yoğunluğunu oluşturduğu idari birimlerde Türkmence’nin resmi dil olduğu hükmünü amirdir. Keza Irak Anayasası’nın 125. maddesi de, Anayasa’nın, Irak’ı oluşturan tüm bileşenlerin idari ve kültürel haklarını teminat altına aldığını vurgulamaktadır.

Irak’ın ve Kerkük Vilayetinin ana unsurlarından olan Türkmenlerin hak ve hassasiyetlerini gözardı eden bu tür adımların Kerkük’te barış içinde bir arada yaşama kültürünün tesis edilmesine yönelik çabalara zarar vereceğine inanıyoruz.

Irak makamlarını, bu kararı süratle gözden geçirmeye davet ediyoruz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.