SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Ürümçi’de!

Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve beraberindeki heyet, Doğu Türkistan'ın Ürümçi şehrinde Çin'in bölgeye atadığı sekreter Ma Şingrui ile bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2024 11:36
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 12:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Ürümçi’de!

Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve beraberindeki heyet, Doğu Türkistan'ın Ürümçi şehrinde Çin'in bölgeye atadığı sekreter Ma Şingrui ile 31 Ocak 2024 tarihinde bir araya geldi.

UYGURLARIN KÖLE İŞÇİ OLDUĞU BÖLGE İLE TİCARİ İLİŞKİ

Çin tarafından görüşmeye dair yapılan açıklamda taraflar, işgal altındaki Doğu Türkistan ile Türkiye’deki yerel yönetimler arasında dostluk ve iş birliğinin derinleştirilmesine dair temaslarda bulundu. Ayrıca sözde bölge sekretesi Ma Şingrui'nin iki ülke arasındaki karşılıklı güveni artırarak aralarındaki ticaret hacmini artırmayı hedeflediği bildirildi.

ÜÇ KÖTÜ İLE MÜCADELEDE TÜRKİYE VURGUSU

Öte yandan, Çin'in işgal ettiği Doğu Türkistan'a atadığı sekreterliğin resmi internet sitesinde sekreter Ma Şingrui'nin Büyükelçi Musa'ya, Çin'in Üç kötü güç olarak adlandırığı terörizm, bölücülük ve aşırıcılıkla mücadele (Uygur Türkleri aşırıcı dini terörist olarak görülüyor) gibi diğer alanlarda karşılıklı fayda sağlayan iş birliklerinin güçlenmesini arzu ettiklerini bildirdiği aktarıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.