SON DAKİKA
Hava Durumu

Tutsak Uygur Türkleri: Tayland hapishanelerinde 10 yıl

Doğu Türkistan'daki zulüm ve işkenceden dolayı Tayland üzerinden güvenli ülkelere gitmeye çalışırken yakalan Uygur Türkleri 10 yıldır ülkede tutsak.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 11:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tutsak Uygur Türkleri: Tayland hapishanelerinde 10 yıl

Doğu Türkistan'da Türk düşmanlığı ve İslam karşıtı Çin politikaları devam ediyor. Bu süreçte Doğu Türkistan'daki Çin işkencesi ve zulmünden dolayı 2014 yılında Tayland üzerindeki güvenli ülkelere gitmeye çalışırken yakalan Uygur Türkleri 10 yıldır ülkede tutsak.

TAYLAND HAPİSHANESİNDE 10 YILDIR TUTSAK OLAN UYGUR TÜRKLERİ

Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri, Tayland hükûmetini ülkede tutsak olarak bulunan Uygur Türklerini, Türkiye başta olmak üzere diğer ülkelere teslim etmeye çağırsa da, yönetim bu çağrıyı her defasında reddetti. Fakat İnsan Hakları Örgütleri ve Uygur diasporası Tayland'taki soydaşlarının peşini bırakmadı. 10 yıldır Tayland hapishanesinde bulunan ve sadece adının Ahmet olarak açıklanmasını isteyen Uygur Türkü, Amerika'nın Sesine (VOA) ulaştı. 

Thailand Rejects Allegations about Uyghurs Being Beaten While in Custody —  BenarNews

"ÇİN YANLISI TAYLANDLI YETKİLİLER ÖĞRENECEK”

Ahmet VOA'ya verdiği röportajında, tutukluluk sürecinin devam ettiğini, uluslararası medyanın dikkatini çekmenin kendileri için kötü bir sonuç doğuracağını ve olası Çin'e iade edilme tehlikesinin olduğunu belirterek, "Buradaki durumumuz hakkında konuşursak medyanın ilgisini çekecek, dünya öğrenecek, bazı Çin yanlısı Taylandlı yetkililer öğrenecek. O zaman buradaki durumumuz daha da kötüleşir ve dış dünyayla tüm iletişimimizi kaybedebiliriz. Bu yüzden şimdilik konuşmaktan kaçınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Uyghur American Association rejects “terror” allegations leveled at Uyghur  refugees in Thailand | International Uyghur Human Rights & Democracy  Foundation

"DÜNYA TARAFINDAN TERK EDİLDİK"

Ahmet ayrıca Uygur Türkü tutukluların dış dünyayla iletişim kurmak için telefonları olmadığını, ancak bazen yeni gelen tutuklulardan telefonlarını ödünç alabildiklerini ifade ederek VOA ile bu şekilde iletişim kurduklarını beliriyor. 

Ahmat VOA'ya kendilerinin Doğu Türkistan'daki Çin baskısından dolayı kaçmaya mecbur kaldıklarını ve dünyanın onları kaderine terk ettiğine dikkat çekerek, “Çin’deki baskı ve zulümden dolayı kaçtık. Son 10 yıldır dünya tarafından terk edildik. Dünya çağrılarımızı duydu ancak Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşların kuralları henüz bizim lehimize işlemedi” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.