SON DAKİKA
Hava Durumu

Uygur soykırımı İsviçre'deki okullarda anlatıldı

Uygur diasporası tarafından İşgal altındaki Doğu Türkistan'da hâlâ devam eden Uygur Soykırımı, İsviçre okullarında anlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2024 17:50
Haber Güncellenme Tarihi: 31.03.2024 17:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uygur soykırımı İsviçre'deki okullarda anlatıldı

İsviçre'de yaşayan Uygur Türkleri tarafından kurulan İsviçre Uygur Derneği, ülkedeki okullarda İşgal altındaki Doğu Türkistan'da hâlâ devam eden Uygur Soykırımını anlattı.

İSVİÇRELİ ÖĞRENCİLERE DOĞU TÜRKİSTAN'IN TARİHİ, BUGÜNÜ VE GÜNCEL DURUMU ANLATILDI

İsviçre Uygur Derneğinden Adil Karakhanlı, 27 Mart'ta İsviçre'nin Zug kentindeki bir devlet lisesinde öğrencilere Uygur soykırımını anlattı. Karakhanlı öğrenciler için hazırladığı "Doğu Türkistan'ın tarihi, bugünü ve güncel durumu" konulu sunum yaptı. Ayrıca "Sincan Polis Dosyaları" başlıklı arşivde kayıtlı rehinelerin fotoğrafları da sergilenerek, aralarında 8 yaşından 20 yaşına kadar olan Uygur Türkü çocukların haksız yere hapse atıldığı anlatıldı.

shiwitsariye-doklat-03

İSVİÇRELİ ÖĞRENCİLERİN DOĞU TÜRKİSTAN'A OLAN İLGİSİ ARTTI

Karakhanlı ayrıca konuya ilişkin Özgür Asya Radyosuna (RFA) verdiği demeçte, okulun İsviçre Uygur Derneği ile birlikte bu tür bir etkinliği ikinci kez düzenlediğini aktardı. Öte yandan Karahanlı etkinliğin oldukça canlı bir atmosferde geçtiğini, öğrencilerin Uygur soykırımı ve Doğu Türkistan'a olan merakının arttığını bildirdi.

ئەندىلى قاراخانلى شەرقىي تۈركىستان ۋە ئىككى جۇمھۇرىيەت ھەققىدە مەلۇمات بېرىۋاتىدۇ. 2024-يىلى 27-مارت، زۇگ، شىۋېتسارىيە

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.