SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'den Avrupa'da sahte Uygur propagandası!

Çin yönetimi, Avrupa'da Çinlilere Uygurların geleneksel kıyafetlerini giydirerek Doğu Türkistan'daki soykırımı örtbas etmeye çalışıyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2024 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2024 16:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin'den Avrupa'da sahte Uygur propagandası!

Doğu Türkistan'daki Türk varlığı, Çin'in bölgede uyguladığı soykırım politikasına karşı direnmeye devam ederken, bununla yetinmeyen Çin yönetimi yeni bir tiyatroya daha imza attı. Çin yönetimi, Doğu Türkistan'daki soykırımı örtbas etmek amacıyla Avrupa'da Çinlilere Uygurların geleneksel kıyafetlerini giydirdi.

ÇİNLİLER UYGURLARA AİT GELENEKSEL KIYAFETLERLE AVRUPA SOKAKLARINDA

Kırım Haber Ajansı (QHA) ekibinin takibe aldığı Çin merkezli sosyal medya hesaplarında paylaşılan videoda, Çinli bir kadının Uygur Türklerine ait geleneksel kıyafet giyerek Çekya Cumhuriyeti'nin meşhur turistlik merkezi olan Prag Meydanında dolaştığı görüldü. Çinli kadının turistlerle fotoğraf çektirmesi ve Uygurların Çin'deki 56 millet arasında olduğunu söylemesi dikkat çekti. 

ÇİN GÖZ BOYAMAYA DEVAM EDİYOR

Öte yandan Çekya'da bulunan Uygur diasporası, Çin'in bu eylemlerini Uygur Soykırımını örtbas etmeye çalışmak ve sahte Uygur yaratarak insanları kandırmak olarak değerlendiriyor. Diaspora temsilcileri daha önce de Uygurlara ait geleneksel kıyafetler giyen Çinli kadınların Avrupa'nın diğer bölgelerinde görüldüğünü bildiriyor.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ GERÇEKLER

Tamamen Çin'in kontrolü ve izin verdiği yerleri ziyaret eden Avustralya'nın dünyaca ünlü televizyon kanalı ABC ekibi, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) yıllar süren acımasız baskısının ardından Doğu Türkistan'ı bir turizm noktasına dönüştürmeye çalıştığını aktarmıştı. ABC'nin 30 Eylül 2023 tarihinde yayımladığı özel raporunda, Çin'in baskıları neticesinde Doğu Türkistan'ın dünyadan izole edildiği bildirilmişti. Şi Cinping'in 2014 tarihinde Doğu Türkistan'a yaptığı ziyaretinde verdiği sözde terörizme karşı "sert saldırı" emrinden bu yana Doğu Türkistan'daki baskıların belgelendiğini vurgulanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.