SON DAKİKA
Hava Durumu

AB’den Ukrayna’ya acil jeneratör yardımı

Rusya'nın Ukrayna'nın enerji altyapısına yönelik saldırılarını artırması sonrasında Avrupa Birliği Ukrayna’ya acil jeneratör yardımında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2024 17:40
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2024 19:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB’den Ukrayna’ya acil jeneratör yardımı

İşgalci Rusya, Ukrayna'nın enerji altyapısına yönelik saldırılarını artırdı. Bu saldırılar sonucunda Ukrayna’nın altyapısı ciddi oranda zarar gördü. Avrupa Birliği (AB) Ukrayna'ya ulaştırılmak üzere acil enerji yardım kararı aldı.

Avusturya, Almanya, İsveç ve Hollanda, AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla çeşitli kapasitelerde 157 jeneratör teklif ederken, AB de kendi stoklarından 3,57 milyon avro değerinde 10 yüksek kapasiteli jeneratör sağladı. 

AB internet sayfasından bugün yapılan resmi açıklamada “Bu güçlü 1MW'lık jeneratörlerin her biri, acil durumlarda orta büyüklükteki bir hastaneye elektrik sağlama kapasitesine sahiptir” ifadeleri yer aldı.

RUSYA'NIN UKRAYNA'YI KARANLIĞA GÖMME PLANI BAŞARILI OLMAYACAK

Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon Üyesi Janez  Lenarcic, “Rusya'nın Ukrayna'yı karanlığa gömme planı başarılı olmayacak. AB, Ukrayna'daki enerji arzını sürdürmek için 24 saat çalışıyor. Savaşın harap ettiği Ukrayna'daki acil ihtiyaçlara yanıt vermede kritik bir araç olduğu kanıtlanmış olan rescEU rezervlerimizden Ukrayna'ya yeni bir jeneratör grubu seferber ediyoruz.  Bu, etkili kriz müdahalesinde hazırlıklı olmanın önemini vurgulamaktadır. Ayrıca Avusturya, Almanya, İsveç ve Hollanda'ya da AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla Ukrayna'ya derhal jeneratör teklif ettikleri için teşekkür ediyorum" dedi.

BM'DEN RUSYA'YA UKRAYNA'NIN ENERJİ SİSTEMİNE YÖNELİK SALDIRILARI DURDURMA ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya'nın 22 Mart 2024 tarihinde Ukrayna'nın sivil ve enerji altyapısına yönelik gerçekleştirdiği büyük hava saldırısını kınamıştı.

BM tarafından 22 Mart 2024 tarihinde yayımlanan açıklamada Guterres, sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırıların uluslararası insani hukuku ihlal ettiğini vurgulayarak, "Bunlar kabul edilemez ve derhal durdurulmalı" ifadesine yer verilmişti.

SALDIRILAR NEDENİYLE 1,5 MİLYON İNSAN ELEKTRİKSİZ KALDI

BM Ukrayna İnsan Hakları İzleme Misyonunun değerlendirmesine göre, Ukrayna enerji altyapısına düzenlenen son zamanların en büyük saldırısı sonucu ülkenin Dnipro, Zaporijjya, Poltava, Odesa, Donetsk, Sumı, Kirovograd’da 1,5 milyondan fazla insan elektriksiz kaldı ayrıca bazı bölgelerde su kesintileri yaşanmıştı.

Misyonun başkanı Danielle Bell, Dnipropetrovsk Hidroelektrik Santrali'nin önemli ölçüde hasar görmesine ve Zaporijjya Nükleer Santrali'nin güç kaynağının kesintiye uğramasına neden olan saldırıların "ülkenin sivil nüfusu için yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini" vurgulamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.