SON DAKİKA
Hava Durumu

Alman şirketleri, savaş suçlusu Rusya'ya yardım ediyor!

Almanya merkezli Tagesschau haber sitesi hazırladığı araştırmada, Alman şirketlerin Savaş suçlusu Kremlin rejimine Mariupol’ü yeniden inşa etmeye yardım ettiğini ileri sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2024 12:10
Haber Güncellenme Tarihi: 04.04.2024 13:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Alman şirketleri, savaş suçlusu Rusya'ya yardım ediyor!

Alman şirketlerin, işgal altındaki Mariupol'da Rus yetkililerin yürüttüğü inşaatlarda dolaylı olarak rol aldığı bildirildi. Almanya merkezli Tagesschau haber sitesi tarafından hazırlanan haberde, Alman şirketi Knauf ve bağlı kuruluşu WKB Systems GmbH'nin Rus işgali altındaki Mariupol'da inşaat yapılmasına yardım ettiği ileri sürüldü.

Gazeteciler tarafından yapılan araştırmada, Mariupol kuşatmasının Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında yaşanan en korkunç çatışmalardan biri olduğuna dikkat çekilerek, “Rus birlikleri haftalarca Azak Denizi kıyısındaki Mariupol'u kuşattı, halkı aç bıraktı, ne hastanelerdeki hastaları ne de tiyatroda saklanan sivilleri esirgedi. Hayatta kalanların çoğu Vladimir Putin'in ordusu tarafından kentten sürüldü. Büyük bir şehir tamamen harabeye döndü.” ifadelerine yer verildi.

Haberde, birkaç ay süren kuşatmanın ardından iki yıl önce Rus işgal güçleri tarafından çoğu kısmı vahşice yok edilerek ele geçirilen Mariupol'un sözde yeniden inşasının Kremlin için önemli bir rol oynadığı belirtildi.

MARİUPOL'DEKİ AĞIR MAKİNELER VE BİRÇOK İNŞAAT MALZEMESİ ALMAN LOGOLARI TAŞIYOR

Savaş suçlusu Kremlin rejimine Mariupol’ü yeniden inşa etmeye yardım eden şirketler arasında Alman şirketlerin de bulunduğu kaydedilen haberde, “Ticari raporlarda, şirketlerin internet sitelerinde, resimlerde ve videolarda, her yerde Alman şirketlerinin de Mariupol'un yeniden inşasında önemli bir rol oynadığına dair kanıtlar ve deliller var. Ağır makineler ya da pencereler çeşitli Alman üreticilerin logolarını taşıyor.” denildi.

Alman şirketi Knauf Group’a bağlı ortak şirket Rusya’da çalışmaya devam ediyor. Şirket yalnızca “Rusya pazarında” faaliyet gösterdiğini iddia ediyor, ancak yapılan araştırmada belirtildiği gibi, Rusya Savunma Bakanlığı adına yürütülenler de dahil olmak üzere Mariupol'deki şantiyelerde Knauf yapı malzemeleri kullanılıyor.

Haberde isim verilen bir diğer şirket, Münsterland merkezli WKB Systems şirketi. İlgili şirketin hücresel beton üretimi için ürettiği ekipmanın Mariupol'daki inşaatlarda kullanıldığı öne sürüldü.

WKB Systems şirketinin ana hissedarının Rus işadamı Viktor Budarin olduğu belirtilen haberde, şirketin ürünlerini Budarin'in Rus şirketine tedarik ettiği kaydedildi. Gazeteciler ne Budarin ne de şirketi yaptırım altında olmadığına dikkat çekti.

RUSYA'NIN EN YOĞUN BOMBARDIMANLARINA MARUZ KALAN MARİUPOL KENTİ

Rus işgal güçleri tarafından haftalarca karadan, denizden ve havadan bombalanan kentin yüzde 90’ı Rus saldırılarında yok edildi. Ukrayna yetkililerinin açıklamalarına göre kentte en az 20 bin sivil hayatını kaybetti. Kentte hayatını kaybedenlerin sayısını gizlemek için Rus işgal güçleri, saldırılarda zarar gören apartmanları, enkaz kaldırma çalışmalarını yapmadan iş makineleriyle yıktı. İşgalciler, hayatını kaybeden insanları toplu mezarlara gömdü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.