SON DAKİKA
Hava Durumu

Birleşik Krallık, Ukrayna'yı desteklemek için Norveç ile deniz koalisyonu kurdu

Birleşik Krallık, 11 Aralık 2023 tarihinde Ukrayna donanmasını desteklemek amacıyla Norveç ile denizcilik alanında yeni bir koalisyon kurduğunu duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2023 16:37
Haber Güncellenme Tarihi: 11.12.2023 17:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Birleşik Krallık, Ukrayna'yı desteklemek için Norveç ile deniz koalisyonu kurdu

Birleşik Krallık, 11 Aralık 2023 tarihinde Ukrayna donanmasını desteklemek amacıyla Norveç ile denizcilik alanında yeni bir koalisyon kurulduğunu duyurdu. Rusya'nın topyekûn işgal girişimi nedeniyle Karadeniz'de hala mayın tehlikesi bulunuyor ve bu da sivil gemileri ciddi şekilde tehdit ediyor. Kurulan koalisyon mayın tarama yetenekleri, Ukrayna'nın Karadeniz'deki güvenliği güçlendirmesine yardımcı olacak ve Rusya'nın tehditlerine rağmen gemi taşımacılığının devam etmesine olanak tanıyacak.

KOALİSYON UKRAYNA'NIN DENİZDE FAALİYET GÖSTERME YETENEĞİNİ GÜÇLENDİRECEK

Koalisyon, Ukrayna'nın denizde faaliyet gösterme yeteneğini güçlendirmeyi ve Karadeniz’de güvenliği artıracak eğitim, ekipman, altyapı sağlamayı amaçlıyor. Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps, Norveçli mevkidaşı Bjorn Arild Gram ile 11 Aralık 2023 tarihinde iki Sandown sınıfı geminin tedariğini onayladı. Ukrayna, gemileri ülkenin ihracat kredi kurumu olan Birleşik Krallık İhracat Finansmanı aracılığıyla satın alacak.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı konuya ilişkin açıklamasında, "Yeni Denizcilik Yeteneği Koalisyonu, Birleşik Krallık, Norveç ve diğerlerinin Ukrayna'ya sağladığı desteği inşa edecek" ifadesine yer verildi. Bakanlık değerlendirmesinde, "Bu, Ukrayna'nın donanmasını dönüştürmesine, Batılı müttefikleriyle ve NATO ile daha uyumlu hale gelmesine ve Karadeniz'de güvenliğin güçlendirilmesine uzun vadeli bir yardım olacak” ifadelerini kullandı.

Bakan Shapps, mayın avcılarının, "Ukrayna'ya denizde hayat kurtarmaya yardımcı olacak ve hayati ihracat rotalarını açacak bir yetenek sunacak" yorumunu yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.