SON DAKİKA
Hava Durumu

BM Adalet Divanı Ukrayna'nın Rusya'ya açtığı soykırım davasını kabul edecek mi?

Uluslararası Adalet Divanı, Rusya'nın Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle Ukrayna'nın açtığı davada yargı yetkisine sahip olup olmayacağına ilişkin kararını bugün açıklayacak.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 14:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM Adalet Divanı Ukrayna'nın Rusya'ya açtığı soykırım davasını kabul edecek mi?

Uluslararası Adalet Divanı (ICJ), Ukrayna'nın Rusya Federasyonu'na karşı 1948 tarihli Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle açtığı davada "yargı yetkisi ve kabul edilebilirlik" konusundaki kararını bugün açıklayacak.

Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Adalet Divanından yapılan yazılı açıklamada, “Mahkeme kararını 2 Şubat 2024 tarihinde yerel saat ile saat 15.00’da açıklayacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Mahkemenin yargı yetkisine sahip olduğu ve iddianın kısmen veya tamamen kabul edilebilir olduğunun tespit etmesi halinde, bir sonraki adım olarak davanın esasının incelenmesine geçilecek.

UKRAYNA ULUSLARARASI DİVANA DAVA AÇTI

26 Şubat 2022 tarihinde, Ukrayna, Rusya'nın Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı'na dava açtı. Ukrayna ayrıca derhal ihtiyati tedbirler için bir başvuruda bulundu ve Adalet Divanından Rusya'ya Ukrayna'daki savaşı durdurmasını emretmesini istedi.

Öte yandan konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna’daki telafisi mümkün olmayan zararların engellenmesi ve hak ihlallerinin önüne geçilmesi için Ukrayna’nın Divan’dan “tedbir kararı”na hükmetmesi talebinde bulunduğu kaydedildi. Açıklamada ayrıca Ukrayna’nın “Donetsk ve Lugansk bölgelerinde soykırım yapıldığı” şeklindeki Rusya’nın yalanlarına karşı çıktığı, Rusya’nın hiçbir şekilde Ukrayna’ya müdahale hakkının bulunmadığı vurgulandı. Rusya’nın Ukraynalıları soykırım kastıyla öldürdüğü bilgilerine yer verilen açıklamada, Ukrayna’nın, Rusya’yı soykırım planlamakla suçladığına da yer verildi.

Öte yandan Zelenskıy konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Rusya, saldırganlığını haklı çıkarmak için soykırım kavramını manipüle etmekten sorumlu tutulmalıdır.” ifadesine yer verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.