SON DAKİKA
Hava Durumu

Bodnar: Rusya'nın savaşma kabiliyetini sınırlandıracak ortak çözümler bulmamız gerek

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Türkiye’nin son bir buçuk yıldır Batılı ülkelerin yaptırım listelerinde yer alan; hem sivil hem askerî sanayide kullanılabilen çift amaçlı malların Rusya'ya ihraç edilmesi sürecine belirli kısıtlamalar getirdiğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 13.01.2024 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 13.01.2024 18:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bodnar: Rusya'nın savaşma kabiliyetini sınırlandıracak ortak çözümler bulmamız gerek

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Türkiye’nin son bir buçuk yıldır Rusya'ya hem sivil hem askerî sanayide kullanılabilen çift amaçlı malların transitine yönelik belirli kısıtlamalar getirdiğini ve bu konuda Ukrayna ile Türk tarafları arasında oldukça açık bir diyalogun mevcut olduğunu ifade etti.

"RUSYA'YA YAPILAN BAZI TEDARİKLER BİR SÜRELİĞİNE DURDURULDU"

Ukrinform haber ajansına 12 Ocak 2024 tarihinde verdiği röportajda Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Batılı ülkelerin yaptırım listelerinde yer alan çift amaçlı malların Türkiye üzerinden Rusya’ya ihraç edilmesi konusunu değerlendirdi. Türkiye'nin yaptırım uygulamama politikasının 2014 yılından bu yana yürürlükte olduğunu ve Türkiye’nin resmî olarak yaptırımların delinmesini kolaylaştırmayacağını beyan ettiğini kaydeden Bodnar, “Son 1,5 yılda Türkiye'den bu süreci kolaylaştıracak (yaptırımların delinmemesi süreci) bazı düzenleyici eylemlerin uygulamasını gördük. Transit olarak taşınan mal gruplarına ve çift amaçlı sayılabilecek mal gruplarına yönelik bazı kısıtlamalar getirildi. Kısıtlamalara ilişkin ilk karar, özellikle de 2023 yılının Ocak sonu, Şubat başında uygulanan kararlar, tüm ürün grupları kapsamıyordu. Hatta daha sonra Rusya'ya yapılan bazı tedarikler bir süreliğine durduruldu.” dedi.

"TÜRKİYE İLE BU KONUDA AÇIK BİR DİYALOGUMUZ VAR"

Doğal olarak iş dünyasının uygun şartlarda gelişmeye çalıştığını ve tüm malların kısıtlama listelerine dahil edilmediğini belirten büyükelçi, “Türk tarafıyla bunun üzerinde çalışıyoruz, oldukça açık bir diyalogumuz var ama kapalı kapılar ardında. Bu konularda elimize geçen tüm bilgiler Türk ortaklarımıza aktarılıyor. Mevcut ticaretin çift amaçlı ürün sayılan ürünlerin kapsamı dışına çıkmaması için önlem almaya çalışıyorlar. Burada hem ilgili devlet kurumları düzeyindeki etkileşim, hem de şirketleri etkileyebilecek uluslararası ortakların eylemleri önemlidir. Buradaki herkesin tek görevi Rusya'nın savaşma kabiliyetini sınırlandıracak ortak çözümler bulmaktır.” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.