SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus vahşeti: Ukraynalı askerin kafasını kestiler!

Rus komutanlarının astlarına, Ukrayna askerlerini esir almama, bunun yerine öldürme emri verdiği öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.06.2024 13:30
Haber Güncellenme Tarihi: 19.06.2024 14:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus vahşeti: Ukraynalı askerin kafasını kestiler!

Rus ordusu Ukrayna’da korkunç savaş suçları işlemeye devam ediyor. Ukrayna Başsavcısı Andriy Kostin, işgalci Rus askerlerinin Donetsk bölgesinde bir Ukraynalı askerin kafasını kestiğini bildirdi.

Ukrayna Başsavcısı Andriy Kostin, 18 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamada Rusya’nın suç politikasına ilişkin yeni korkunç bilgileri paylaştı. Başsavcı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Donetsk bölgesindeki Volnovaha ilçesinde konuşlandırılan işgalci Rus ordusu birliklerinden birinde, komutanların Ukrayna askerlerinin esir alınmamasını, bunun yerine insanlık dışı bir zulümle, başlarının kesilerek öldürülmesi emrini verdikleri bilgisini aldık. Donetsk bölgesinde Ukraynalı askerin kafasının kesildiği gerçeği kaydedildi.

Kostin, Donetsk bölgesindeki muharebe mevzilerinden birinde, havadan keşif yapan Ukrayna askerlerinin, Ukrayna Savunma Kuvvetlerine ait hasarlı bir zırhlı araç keşfettiğini ve aracın üstünde bir Ukraynalı askerin kesilen kafasının yer aldığını aktardı.

Başsavcı, “Bu, saldırganın işlediği savaş suçlarının münferit olaylar olmadığı, Rus rejiminin planlı bir stratejisinin bir parçası olduğunun bir başka kanıtıdır. Bu vahşi emirler, işgal güçlerin tabur ve bölük komutanlıkları düzeyinde veriliyor.” değerlendirmesinde bulunarak suçluların mutlaka cezalandırılacağını vurguladı.

RUS ASKERLER SAVAŞ SUÇLARI İŞLEMEYİ SÜRDÜRÜYOR

Rus askerlerin bu tür vahşice eylemleri daha önce de gündeme gelmişti. Geçen yıl sosyal medyada paylaşılan bir videoda Rus askerlerin, esir bir Ukraynalı askeri vahşice öldürdüğü görülmüştü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.