SON DAKİKA
Hava Durumu

Hollanda, Holodomor'u soykırım olarak tanıdı

Sovyet Rusya yönetiminin milyonlarca Ukraynalıyı ölüme sürüklediği suni açlık Holodomor faciasını, soykırım olarak tanıyan ülkelerin sayısı artmaya devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2023 10:51
Haber Güncellenme Tarihi: 07.07.2023 10:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hollanda, Holodomor'u soykırım olarak tanıdı

Hollanda Temsilciler Meclisi,  Ukrayna’da 1932-1933 yılları arasında meydana gelen Holodomor’u (suni açlık) Ukrayna halkına karşı yapılan soykırım olarak kabul etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Hollanda Temsilciler Meclisinin kabul ettiği kararı memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Olayların gerektiği gibi tanımlanması, adaletin ve bu tür korkunç suçların tekrarlanmasını önlemenin kilit bir ön şartıdır. Hollanda’ya verdiği destek için minnettarız.” ifadelerini kullandı.

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin uygulamaları nedeniyle toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları reddederek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor.

26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holodomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi.

Stalin Rusyası’nın gerçekleştirdiği Holodomor Katliamı, uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde AB, Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Almanya, Çekya, Vatikan, Estonya, Belçika, Fransa, Litvanya, Almanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.