SON DAKİKA
Hava Durumu

İran ve Hizbullah Suriye'deki Rus insansız hava aracı operatörlerini eğitiyor

Ukrayna Askeri İstihbaratı, İran ve Hizbullah'ın Suriye'deki Rus insansız hava aracı operatörlerini eğittiğini duyurdu. Bu operatörlerin Ukrayna'da görevlendirilmek üzere eğitildiği belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 11:45
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2024 10:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İran ve Hizbullah Suriye'deki Rus insansız hava aracı operatörlerini eğitiyor

İran ve Beşar Esad'ın yönetimindeki Suriye, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgaline ortaklığa devam ediyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü tarafından 12 Şubat tarihinde yapılan açıklamada İran ve Hizbullah'ın Suriye'deki Rus insansız hava aracı operatörlerini Ukrayna’da görevlendirilme üzere eğittiğini bilrdirdi. Askeri eğitim kursu, Shahed-136 kamikaze İHA veya Ababil-3 İHA gibi sistemlerde uzmanlaşmayı kapsıyor.

Suriye Şayrat havaalanında verilen askeri eğitim, insansız hava araçlarının üretimi ve bakımı konusunda uzman olan Hizbullah komutanı Kamal Ebu Sadık tarafından yönetiliyor.

EĞİTİM SURİYELİ PARALI ASKERLERE DE VERİLİYOR

Söz konusu eğitimin yalnızca Rus askerlerine değil aynı zamanda Rusya'nın insansız hava aracı operatörü olarak Ukrayna'da konuşlandırmayı planladığı Suriyeli paralı askerlere de verildiği iddia edildi.

İRAN, RUSYA İÇİN YENİ BİR TÜR SİHA GELİŞTİRDİ

İranlı mühendislerin, Rusya'ya Ukrayna saldırılarında kullanmak üzere yeni tip bir kamikaze SİHA geliştirdiği ve Tahran’ın Moskova'ya karadan karaya füzeler sağlamaya yakın olduğu ileri sürülmüştü.

Sky News haber ajansına konuşan kaynak, İran’ın Rusya için yeni model Şahed-107 kamikaze silahlı insansız hava aracı geliştirdiğini ve geliştirilen yeni model birkaç adet SİHA’nın muhtemelen halihazırda Rusya’ya teslim edildiğini söylemişti. Rusya, son günlerde yoğunlaşan, ülke çapındaki sivil ve askeri hedeflere yönelik ölümcül saldırı dalgalarıyla Ukrayna'nın Batı destekli hava savunmasını delmek için insansız hava aracı ve füze saldırılarını bir arada kullanıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.