SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalci Rusya'ya ait savaş uçağı, Karadeniz'de Polonya keşif uçağını önledi

İşgalci Rusya'ya ait savaş uçağı, Karadeniz üzerinde keşif uçuşu yapan Romanya ve Polonya uçaklarına karşı, tehlikeli önleme manevralarında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 07.05.2023 18:17
Haber Güncellenme Tarihi: 07.05.2023 18:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalci Rusya'ya ait savaş uçağı, Karadeniz'de Polonya keşif uçağını önledi

Romanya Savunma Bakanlığı, 6 Mayıs 2023 tarihinde Rusya’ya ait bir savaş uçağının Karadeniz üzerinde AB’nin sınır devriyesinde bulunan Polonya uçağını önlediğini söyledi.

Bakanlık, Polonya sınır muhafız uçağının, Rumen sınır polisiyle rutin bir Frontex (Avrupa Birliği üyesi ülkelerin komşularıyla olan sınırlarının korunmasını ve güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir Avrupa Birliği kurumu) devriyesi yaptığı sırada, Rusya’ya ait Su-35 savaş uçağı tarafından defalarca "agresif ve tehlikeli manevralar" yapıldığını belirtti.

Olay meydana geldiğinde, Romanya ve İspanya uçaklarına NATO tarafından "erken uyarı" verildiği, ancak Polonyalı mürettebatın güvenli bir şekilde iniş yapmayı başardığı bildirildi.

Bakanlık, olayın Romanya hava sahasının yaklaşık 60 kilometre doğusunda, Karadeniz üzerindeki uluslararası hava sahasında meydana geldiğini kaydetti. Romanya Savunma Bakanlığı, “Bu olay, Rusya Federasyonu'nun Karadeniz'deki provokatif yaklaşımının bir başka kanıtıdır" ifadelerine yer verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.